تماس برای مشاوره رایگان 45518-021

خارج از ساعت کاری 09120213393

اینستاگرام

واتس اپ

 

ثبت شرکت در عمان

خانه > ثبت شرکت  > ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان

در این مقاله سعی داریم تا اطلاعات کامل و جامعی در زمینه ثبت شرکت در عمان و هزینه ثبت شرکت در عمان به شما ارائه دهیم. زیرا این روزها به دلیل مشکلات اقتصادی حاکم بر کشور و وجود تحریم ها علیه کشورمان، تعداد کسانی که فکر مهاجرت و اقامت در کشورهای خارجی را در سر می پرورانند افزایش چشمگیری داشته است. روش های مختلفی برای مهاجرت و اقامت در سایر کشورها وجود دارد از جمله مهاجرت از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق ثبت شرکت و ثبت برند.

در چند سال گذشته، عمان روز به روز در حال پیشرفت است تا خود را به عنوان یکی از مهم ترین کشورها برای انجام مبادلات تجاری در خاورمیانه به جهانیان معرفی کند.

از طرفی ایرانیان نیز به دلیل مشکلات ناشی از تحریم به دنبال مهاجرت و اقامت در کشورهای خارجی هستند. از سوی دیگر، اقامت گرفتن برای ایرانیان در کشورهای اروپایی و استرالیا و کانادا روز به روز سخت تر شده است.

اگر شما هم قصد مهاجرت و اقامت در عمان را دارید این مقاله می تواند به شما کمک کند تا با روند ثبت شرکت و ثبت برند و دریافت کارت بازرگانی و کد اقتصادی در آن کشور آشنا شوید. همچنین می توانند با موسسه حقوقی ثبت بازرگان به شماره 45518-021 و 09120213393 تماس گرفته تا با روند ثبت شرکت بیشتر آشنا شوید.

اقامت عمان از طریق ثبت شرکت :

این روزها عمان به عنوان کشوری مطمئن برای سرمایه گذاری شناخته شده است و در حال حاضر رتبه ۴۸ را در فضای کسب و کار به خود اختصاص داده است. در حالی که رتبه ترکیه ۶۹، کویت ۱۰۴ و پاکستان ۱۱۰ می باشند. طبق آمار ارائه شده توسط بانک مرکزی عمان، میزان تورم در عمان زیر ۳ درصد است و نرخ سود تسهیلات بانکی نیز بسیار پایین است. از طرفی عمان یکی از بازارهای مناسب برای محصولات ایرانی محسوب می شود و از طرف دیگر می تواند مانند یک پل عمل کند که به ما امکان دسترسی به بازارهایی را می دهد که با توجه به مسائل سیاسی، ارتباطشان را با ایران قطع کرده اند. همچنین عمان سالهای زیادی است که با کشورهای آفریقایی تجارت می کند، به این ترتیب ایرانیان مقیم عمان می توانند از طریق تجار عمانی، به بازار آفریقا دسترسی داشته باشند.

بر اساس توافق نامه های گمرکی خاصی که میان عمان و آمریکا و عمان و سنگاپور منعقد گردیده ، تعرفه گمرک بین عمان و این کشورها صفر است. به این ترتیب می توانیم از عمان به عنوان پلی استفاده کنیم که کالاهای ایرانی را ارزانتر به این دو کشور صادر کنیم. از طرف دیگر، تجار عمانی و ایرانی می توانند ارتباط عمان و کشورهای CIS ( که شامل کشورهای آذربایجان، ارمنستان ، ازبکستان، بلاروس، تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقزستان و مولداوی ) را گسترش داده و در نتیجه سهم ترانزیت و روابط تجاری ایران افزایش خواهد یافت. امروزه بنا به دلایل سیاسی که در دنیا اتفاق افتاده و اکثر کشورها روابط تجاری خود را با ایران قطع کرده اند ، تجار ایرانی به یک سری پایگاه در سایر کشورها نیاز دارند. در بسیاری از کشورهای همسایه، ثبت شرکت اتباع خارجی کار بسیار دشواری شده است. اما در کشور عمان، اثبت شرکت توسط ایرانیان به مراتب آسانتر از سایر کشورها خواهد بود. همچنین می توان در مناطق آزاد عمان شرکت هایی با 100 درصد مالکیت تاسیس نمود.

لازم به ذکر است که در سرزمین اصلی عمان نیز همین شرایط، فقط برای ایرانی ها وجود دارد. البته فعالان اقتصادی سایر کشورها نیز قادرند با حداقل ۳۰ درصد شراکت با عمانی ها، شرکت خود را ثبت نمایند. این عدد در امارات ۵۱ درصد است. مراحل ثبت شرکت در عمان بسیار ساده و بدون پیچیدگی خاصی است. همچنین می توانید در مناطق آزاد تمامی مراحل ثبت شرکت و دریافت اقامت را با هزینه مناسب انجام دهید. همچنین برای شرکت های ایرانی که می خواهند در سرزمین اصلی عمان شرکتی با مالکیت 100 درصد تاسیس و راه اندازی کنند، مراحل ثبت شرکت توسط سازمان توسعه سرمایه گذاری و صادرات عمان (اثراء) در زمان بسیار کم انجام خواهد شد. البته لازم به ذکر است که ثبت شرکت با این شرایط فقط برای شرکت های معتبر ایرانی که توسط اتاق مشترک معرفی شوند، انجام خواهد شد.

یکی از مناطق آزاد عمان ، منطقه آزاد صحار است که به دلیل نزدیکی آن به چابهار سبب شده تا عمانی ها به سرمایه گذاری در چابهار نیز علاقه مند شوند. صحار از دید زیرساختی، بندر کاملی است و از طرفی چابهار نیازمند سرمایه گذاری است که عمانی ها به همراه هندی ها، برنامه هایی را در این خصوص در دست اجرا دارند. هم‌اکنون یک خط کشتی بین صحار و چابهار ایران برقرار است و روابط تجاری ایران از طریق چابهار در مسیر پیشرفت و توسعه قرار گرفته است. منطقه آزاد صحار نیز یک قطب صنعتی و تجاری مهم به شمار می رود. به عنوان نمونه، شرکت واله برزیل که بزرگ ترین شرکت سنگ آهن جهان محسوب می شود، در صحار، کارخانه گندله آهن با ظرفیت ۱۰ میلیون تن در سال تاسیس نموده و در حال بهره برداری از آن است.

سرمایه گذاری در عمان

دوﻟﺖ ﻋﻤﺎن با ارائه ﻃﺮح ﺟﺪﻳﺪی اعلام کرده ﻛﻪ ﺗﺎ ﺳﺎل ۲۰۲۰ ﻣﻴﻼدی اﻗﺘﺼﺎد ﻋﻤﺎن را ﺑﻪ اﻗﺘﺼﺎدی ﻛﺎﻣﻼ ﻏﻴﺮﻧﻔﺘﻲ تبدیل نماید و درآمد ناشی از سایر صنایع جایگزین ﻧﻔﺖ و درآﻣﺪ ﺻﻨﺎﻳﻊ ﻧﻔﺘﻲ ﺧﻮاﻫﺪ شد. به این ترتیب برای اﺟﺮای اﻳﻦ ﻃﺮح ، دولت اقداماتی را برای مهیا ﻛﺮدن ﺑﺴﺘﺮ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮای ﺟﺬب ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻫﺎی ﺧﺎرﺟﻲ در صنایع ﻏﻴﺮﻧﻔﺘﻲ انجام داده اﺳﺖ.

دوﻟﺖ ﻋﻤﺎن برای اینکه ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاری داﺧﻠﻲ و ﺧﺎرﺟﻲ در ﺑﺨﺶ ﻫﺎی ﻏﻴﺮﻧﻔﺘﻲ ﻛﺸﻮر افزایش پیدا کند ﺷﺮاﻳﻄﻲ مهیا نموده ﻛﻪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران را ﺑﺮای ﺣﻀﻮر بیشتر در اﻳﻦ ﺑﺴﺘﺮ اﻗﺘﺼﺎدی ترغیب نماید. تعدادی از این شرایط ﻋﺒﺎرﺗﻨﺪ از :

  • ﻣﺎﻟﻜﻴﺖ ﺻﺪ در ﺻﺪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران ﺧﺎرﺟﻲ
  • دادن وام ﻫﺎی ﻛﻼن ﺑﺎ ﺑﻬﺮه ﻛﻢ و ﺷﺮاﻳﻂ آسان ﺑﺮای ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران
  • ﻣﻌﺎﻓﻴﺖ ﮔﻤﺮﻛﻲ ﺑﺮای ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاراﻧﻲ ﻛﻪ ﻗﺼﺪ واردﻛﺮدن ﺗﺠﻬﻴﺰات ﺻﻨﻌﺘﻲ و ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ ای دارﻧﺪ و ﻳﺎ ﺷﺮﻛت های وارد ﻛﻨﻨﺪه اﻳﻦ ﺗﺠﻬﻴﺰات ﺑﻪ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪﮔﻲ از ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران ﺧﺎرﺟﻲ
  • ﻣﻌﺎﻓﻴﺖ ﮔﻤﺮﻛﻲ ﺑﺮای وارد ﻛﺮدن ﻣﻮاد اوﻟﻴﻪ ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎی ﺧﺎرﺟﻲ ﻓﻌﺎل در اﻳﻦ ﻛﺸﻮر  به مدت ده ﺳﺎل پس از شروع فعالیت
  • ﻣﻌﺎﻓﻴﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران از ﭘﺮداﺧﺖ ﻣﺎﻟﻴﺎت ﺑﺮ درآﻣﺪ ﺷﺨﺼﻲ
  • ﻣﻌﺎﻓﻴﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران از ﭘﺮداﺧﺖ ﻣﺎﻟﻴﺎت ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎ و ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎی راه اﻧﺪازی ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ آﻧﻬﺎ ﺗﺎ ده ﺳﺎل اول ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ
  • ﺟﺒﺮان ﻛﺎﻣﻞ ﺧﺴﺎرت وارد ﺷﺪه ﺑﻪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻳﺎ ﺳﻮد ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻫﺎی ﺧﺎرﺟﻲ در اﺛﺮ ﺳﻴﺎﺳﺖ ﮔﺬاری ﻫﺎی دوﻟﺖ ﻋﻤﺎن
  • ارائه ﺑﻴﻤﻪ اﻋﺘﺒﺎرات ﺻﺎدراﺗﻲ از ﻃﺮﻳﻖ ﺿﻤﺎﻧﺖ ﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎی ﺻﺎدراﺗﻲ و آژاﻧﺲ ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻲ

ثبت شرکت در عمان

ایران به دلیل تحریم ها در حوزه تجارت بین الملل با مشکلاتی روبرو شده که نمی تواند تجارت خود را توسعه و گسترش دهد. به همین دلیل، امکان آغاز و یا ادامه‏‎ فعالیت شرکت های ایرانی در برخی از کشورهای جهان دشوار شده است. از جمله مشکلات تجار ایرانی در خارج از کشور می توان به عدم تمدید ویزای مالکان شرکت ها و محدود کردن تبادلات تجاری آنها نام برد. این در حالی است که بین ایران و عمان تبادلات سیاسی، تجاری، فرهنگی و اجتماعی بسیار مطلوبی در حال انجام است و برای ایرانیان مایل به سرمایه گذاری در کشور عمان بستر مناسبی فراهم گردیده است. یکی از این فرصت های طلایی برای سرمایه گذاران ایرانی ، ثبت شرکت در عمان با مالکیت ایرانی است که سود و منفعت زیادی را برای ایرانیان به ارمغان خواهد آورد.

انواع ثبت شرکت در عمان :

ثبت شرکت در عمان به دو صورت انجام می شود:

۱- ثبت شرکت با طرف ایرانی حقیقی : یعنی اینکه طرف ایرانی یک شخص حقیقی باشد و در ایران شرکت نداشته باشد.

۲- طرف ایرانی حقوقی : به عنوان مثال ، متقاضی در صورت داشتن شرکت در ایران، باید مدارک شرکت ایرانی خود را ترجمه و به عنوان طرف ایرانی حقوقی با طرف عمانی شرکت ثبت کند.

بنا به آخرین قوانین عمان، برای ثبت شرکت ۷۰% از سهام شرکت برای طرف ایرانی و ۳۰% از سهام شرکت برای طرف عمانی خواهد بود. این درصدها طبق قوانین عمان برای ثبت شرکت در نظر گرفته شده است. البته طرف عمانی طبق قراردادی که با طرف ایرانی امضا می‎کند حق هیچ گونه دخالت در مدیریت و سود شرکت نداشته و طرف عمانی طبق این قرارداد، فقط ماهیانه یا سالیانه مبلغی دریافت می کند و در مسائل داخلی شرکت نمی تواند هیچ گونه دخالتی داشته باشد.

در صورتی که به روش اول یعنی طرف ایرانی حقیقی شرکت ثبت کنید، مالک یا مالکان ایرانی با سپری کردن مراحل ثبت شرکت که بین ۵ تا ۶ ماه زمان خواهد برد، می‏ توانند شرکت خود را ثبت کنند. در این روش مالک باید دفتری اجاره کرده و با استخدام کارمندان روند کاری خود را در ۶ ماه نخست از تاریخ ثبت شرکت ثابت نماید. در این دوره ۶ ماهه، اقامت ۶ ماهه نیز به مالکین اعطا شده و مالکین باید آماده بازدید ادارات مربوطه از عملکرد شرکت باشند. در صورتی که نمایندگان این ادارات و نهادها بعد از ۶ ماه روند کاری شرکت را تایید نمایند، اقامت ۲ ساله به مالکین اعطا شده که قابل تمدید خواهد بود.

در صورت ثبت شرکت با روش دوم (حقوقی)، مالک ایرانی می‎بایست مدارک شرکت غیر عمانی خود را به ادارات مرب