تماس برای مشاوره رایگان 45518-021

خارج از ساعت کاری 09120213393

اینستاگرام

واتس اپ

 

حذف دفترچه بیمه کاغذی و استفاده از کدملی

خانه > اخبار  > حذف دفترچه بیمه کاغذی و استفاده از کدملی

حذف دفترچه بیمه کاغذی و استفاده از کدملی

حذف دفترچه بیمه کاغذی و استفاده از کدملی

حذف دفترچه بیمه کاغذی و استفاده از کدملی

مواردی که در این مطلب مورد بررسی قرار میگیرد شامل: حذف دفترچه بیمه کاغذی و استفاده از کدملی ، چه مدارکی برای استفاده از بیمه لازم است ، نحوه استفاده از بیمه تکمیلی بدون دفترچه ، استعلام بیمه درمانی اتباع خارجی ، نحوه دریافت دارو پزشکان غیر طرف قرارداد ، نحوه دریافت دارو زمانی که  نسخه الکترونیک نداریم ، کارت ملی دفترچه بیمه

اگر شما هم از دفترچه بیمه درمانی استفاده می کنیدقطعا تا کنون متوجه طرح جدید استفاده از دفترچه بیمه الکترونیکی یا حدف دفترچه بیمه کاغذی شده اید. اما سوالی که در زمینه پیش می آید این است که چگونه بدون استفاده از دفترچه از خدمات درمانی بیمه خود استفاده کنید.

در ابتدا باید بگوییم که طرح حذف دفترچه بیمه و نسخه الکترونیک دو طرح متفاوت هستند اما یک هدف را دنبال می کنند و با اجرایی شدن این طرح ها مراجعه به پزشک و مراکز درمانی و درمانگاه از طریق احراز هویت با کارت ملی یا شناسنامه و یا جلد دفترچه بیمه امکان پذیر است.

دفترچه بیمه کاغذی صادر نمی شود

قابل توجه افرادی که هنوز دفترچه بیمه قبلی خود را دارند : طبق خبر های اعلام شده افرادی که هنوز دفترجه بیمه دارند که اعتبار آن پایان نیافته است میتوانند با ارائه دفترچه مراحل درمانی خود را طی کنند اما افرادی که دفترچه ندارند بدون ارائه دفترچه و با استفاده از کارت ملی میتوانند مراحل درمانی را طی کنند و پزشک معالج میتواند نسخه مورد نیاز را یا در دفترچه یا در سربرگ خودش همراه با مهر بنویسد.

چه مدارکی برای استفاده از بیمه لازم است

  • افراد زیر 18 سال شناسنامه را همراه داشته باشند
  • کارت ملی
  • شناسنامه
  • جلد دفترچه بیمه قبلی

ثبت نام در سایت تامین اجتماعی برای دریافت خدمات درمانی

توجه داشته باشید که تمامی بیمه شدگان و مستمری بگیران اصلی و تبعی برای دریافت خدمات درمانی باید به سایت تامین اجتماهی به آدرس eservices.tamin.ir مراجعه کرده و حساب کاربری خود را ایجاد کرده و مشخصات هویتی خود را تکمیل کنید.

نحوه استفاده از بیمه تکمیلی بدون دفترچه

با حذف دفترچه تامین اجتماعی مذاکراتی با بیمه های تکمیلی درمانی صورت گرفته که افراد بتوانند از بیمه تکمیلی خود نیز استفاده کنند. بیمه های تکمیلی با تبادل API خود با بیمه این امکان را فراهم کردند که دیگر نیازی به دفترچه بیمه تکمیلی کاغذ نباشد. (حذف دفترچه بیمه کاغذی و استفاده از کدملی)

نکاتی درباره ارائه کارت ملی و استفاده از خدمات درمانی

  • تمامی خدمات درمانی و تشخیصی فرد که به صورت نسخه الکترونیک یا کاغذی ثبت شده در پرونده سلامت شخص بینه شده ثبت میگردد و استفاده از کدملی دیگران میتواند در روند تشخیص و درمان بیماری تفراد مشکل ایجاد کند.
  • استعلام بیمه برای بیماران خاص مانند سایر بیمه شدگان است با این تفاوت که در کد پیگیری و استعلام پسوند خاص برای آنها استفاده شده است
  • برای نوزادانی که تازه متولد شده اند و هنوز کدملی دریافت نکرده اند تا ی ماه پس از تولد با کدملی مادر امکان پذیر است.
  • خدمات درمانی اورژانسی به بیمارن بی درنگ انجام میشود و استعلام استحقاق بیمه در طول درمان انجام می شود.

استعلام بیمه درمانی اتباع خارجی

احراز هویت بیمه شدگان تامین اجتماعی با استفتده از کد اختصاصی دفترچه درمانی یا همان ده رقم اول شماره سریال شناسنامه امکان پدیر است .

نکته مهم: ارائه جلد دفترچه درمانی برای استفاده از خدمات درمانی برای اتباع بیگانه ضروری است.

حذف دفترچه بیمه کاغذی و استفاده از کدملی

نحوه دریافت دارو پزشکان غیر طرف قرارداد

تا کنون در صورت مراجعه به پزشکان غیر طرف قرارداد پزشکان نسخه را در دفترچه مینوشتند ولی پول ویزیت آزاد حساب میشد از این پس پزشک مورد نظر نسخه را در سربرگ خود نوشته و مهر امضا میزند و نام و نام خانوادگی بیمار را روی نسخه یادداشت میکند. شما با در دست داشتن نسخه به داروخانه مراجعه کرده و پذیرش داروخانه با چک کردن کد ملی شما متوجه میشود شما بیمه شده هستید یا خیر و دارو را به شما تحویل میدهد.

نحوه دریافت دارو زمانی که  نسخه الکترونیک نداریم

در صورت نداشتن نسخه الکترونیک بیمار میتواند نسخه دارویی که پزشک معالج نوشته را به داروخانه برده و خدمات مورد نظر را دریافت کند.

موسسات وظیفه دارند که با استفاده از کد ملی بیمار نسخه مورد نظر را در سامانه معاونت درمان یا در سامانه API بیمه مورد نظر ثبت کنند و نسخه کاغذی را به مدیریت درمان استان ارسال کنند.

لطفا دقت کنید که نسخه نویسی الکترونیک در الویت است و پرونده سلامت افراد را تکمیل کردهو استفاده از نسخه کاغذی صرافا در موارد ضروری به دلیل قطع برق یا اینترنت و قطع سامانه نسخه نویسی قابل قبول است.

افرادی که بیمه تکمیلی دارند نگران نباشند هماهنگی لازم در این مورد با این شرکت ها (ثبت نمایندگی بیمه) به عمل آمده و افراد میتوانند در صورت استفاده پزشک از سرنسخه کاغذی  آن را به بیمه مورد نظر تحویل دهند. ( حذف دفترچه بیمه کاغذی و استفاده از کدملی )

تمتمی پزشکان و موسسات درمانی وظیفه دارند از احراز صلاحیت شخص بیمه شده مطمئن شوند و مسئولیت قضایی و حقوقی استفاده از کد ملی فرد دیگر برعهده خود شخص است.

یکی از مزیت های این طرح آن است که پرونده سلامت افراد کامل میگردد و در صورت سابقه بیماری پزشک معالج به راحتی در جریان موضوع قرار میگیرد.

مزیت دیگر این طرح جلوگیری از سوء استفاده احتمالی با استحقاق سنجی بیممه ای فرد است و برای اجرای این نظارت ها روش های مختلفی مورد نظر قرار گرفته شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Open chat
1
سلام،
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
گروه ثبت بازرگان حلال مسائل ثبت شرکت‌های شماست.
(در صورت عدم پاسخگویی می‌توانید با شماره تلفن همراه:09391131818 از طریق واتس‌اپ با کارشناس ارشد در تماس باشید).