تماس برای مشاوره رایگان 45518-021

خارج از ساعت کاری 09120213393

اینستاگرام

واتس اپ

 

کالا و خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده

خانه > اخبار  > کالا و خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده

کالا و خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده

خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده

کالا و خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده

مواردی که در این مطلب مورد بررسی قرار می‌گیرد شامل: کالا و خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده ، شرایط معاف از مالیات بر ارزش افزوده

مالیات یکی از درآمدهای دولت است اما قوانینی برای برخی از کسب و کارها در نظر گرفته که از پرداخت مالیات معاف میشوند. این قوانین جهت تشویق این اصناف به درآمدزایی بیشتر است.

انواع مالیات و معافیت از آن

یکی از راه های که میتواند به شما کمک کند متوجه شوید شامل معافیت مالیاتی میشوید یا خیر این این که آنها مالیات را بشناسید. به طور کلی مالیات به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می‌شود.

مالیات مستقیم به خدمات و کالاهایی تعلق می‌گیرد که توسط مردم پرداخت می‌شود اما این پرداخت به گونه ای  است که با واسطه به حساب سازمان مالیات پرداخت می‌شود مالیات غیر مستقیم نامیده می‌شود.

مالیات مستقیم بیشتر برای افراد حقوقی است و تاثیر مستقیم بر روی درآمد آنها دارد.

چه کالا و خدماتی در سال 1400 از پرداخت مالیات معاف هستند

خدمات و کالاهایی که از مالیات معاف هستند شامل:

الف ) خدمات

خدمات درمانی معاف از مالیات بر ارزش افزوده

1- خدمات درمانی، تشخیصی و پیشگیری

2- خدمات توانبخشی و حمایتی و خدمات آرامستان

خدمات گیاهی و کشاورزی معاف از مالیات بر ارزش افزوده

3-­ خدمات درمانی و پیشگیری دامی و گیاهی

4- واحدهای مکانیزاسیون آب کشاورزی

5-کشت بافت و تولید اندام‌های تکثیری گیاهان؛

خدمات چاب و نشر معاف از مالیات بر ارزش افزوده

-6­ خدمات چاپ و انتشار روزنامه اعم از کاغذی یا الکترونیکی

7- چاپ کتاب

8- نشریه و خدمات نشر و توزیع آنها

9- ارائه خدماتی که مابه ‌ازای آن به صورت حقوق و دستمزد پرداخت می‌شود در صورتی‌که مشمول فصل مالیات بر درآمد حقوق موضوع قانون مالیات‌های مستقیم باشد؛

تبصره- در ارائه خدمت توسط شرکتهای تأمین نیروی انسانی و شرکت‌هایی که از طریق قراردادهای حجمی خدمات خود را با در اختیار گذاشتن نیروی کار به متقاضی ارائه می‌کنند (مانند شرکت های ارائه دهنده خدمات پرستاری و خدمات نظافتی)، بخشی از قرارداد که مربوط به هزینه‌های حقوق و دستمزد است، معاف می‌باشد. حکم این بند مشروط به تأیید میزان حقوق و دستمزد و مزایا توسط سازمان بیمه­ گر است.

خدمات بانکی معاف از مالیات بر ارزش افزوده

 ­ عملیات و خدمات بانکی شامل دریافت سپرده، اعطای تسهیلات و یا ایجاد اعتبار، ارائه ضمانت‌نامه و انتقال وجه در چارچوب قوانین مربوط و مصوبات شورای پول و اعتبار؛

 خدمات اعتباری قرض‌الحسنه صندوق‌های قرض‌الحسنه دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یا سایر مراجع مورد تأیید بانک مذکور و همچنین صندوق‌های قرض‌الحسنه که به موجب قانون تأسیس شده یا می‌شوند؛

­ اعطای تسهیلات و صدور ضمانت‌نامه‌ها توسط صندوق‌های حمایتی، ضمانت صادرات، سرمایه‌گذاری که به موجب قانون یا با مجوز قانون تأسیس شده‌ یا می­شوند در چارچوب اساسنامه آنها.

خدمات بیمه معاف از مالیات بر ارزش افزوده

­ خدمات بیمه‌های زندگی

خدمات بیمه‌های محصولات کشاورزی

خدمات بیمه اجتماعی

خدمات درمان تکمیلی

خدمات بورسی معاف از مالیات بر ارزش افزوده

 خدمات بازار سرمایه شامل خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورس‌ها و بازارهای خارج از بورس به تشخیص شورای عالی بورس و اوراق بهادار.

انتشار و نقل و انتقال اوراق مبتنی بر دارایی توسط اشخاص دارای مجوز فعالیت از شورای عالی بورس یا سازمان بورس و اوراق بهادار؛

خدمات حمل و نقلی معاف از مالیات بر ارزش افزوده

 خدمات حمل و نقل (اعم از بار و مسافر) درون شهری

 خدمات حمل و نقل برون شهری

 خدمات حمل و نقل  بین‌المللی

 خدمات حمل و نقل جاده‌ای

 خدمات حمل و نقل ریلی

 خدمات حمل و نقل ‏دریایی

خدمات آموزشی و ورزشی معاف از مالیات بر ارزش افزوده

­ خدمات آموزشی، پژوهشی و ورزشی دارای مجوز از مراجع ذی­صلاح طبق آیین‌نامه‌ای که با پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های امور ‏اقتصادی و دارایی (سازمان)، علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و ‏پرورش، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ورزش و جوانان و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ظرف مدت ‏شش‌ماه از تاریخ ابلاغ این قانون به تصویب هیأت وزیران می‌رسد؛

 قدرالسهم هزینه مشترک (شارژ) دریافتی توسط شرکت­های خدماتی موضوع قانون نحوه واگذاری مالکیت و اداره امور شهرک­های صنعتی مصوب  31/  2/ 1387 از واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی مستقر در شهرک­های صنعتی بابت ارائه خدمات به آنها

خدمات فنی معاف از مالیات بر ارزش افزوده

 خدمات فنی، بازسازی، تعمیر و نگهداری کالاهای موضوع جزء (17) بند «الف» این ماده که توسط مرکز وابسته به دستگاه­های نظامی، انتظامی و امنیتی ارائه می شود، مطابق فهرستی که با تصویب وزرای دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و امور اقتصادی و دارایی ابلاغ می شود

تبصره- در مواردی که دریافت وجه توسط یک مؤدی مستند به فروش کالا یا ارائه خدمت نیست، مانند دریافت هرگونه خسارت، درآمدهای حاصل از تسعیر دارایی‌های ارزی، انواع سود، انواع جریمه (مادامی که بخشی از بهای کالا و خدمات تلقی نگردد)، آورده نقدی یا غیر نقدی به عنوان سرمایه و انواع کمک‌های دولتی، عرضه خدمت محسوب نمی شود و مأخذ محاسبه مالیات نمی باشد.

ب) کالا

کالاهای کشاورزی معاف از مالیات بر ارزش افزوده

کلیه محصولات کشاورزی فرآوری نشده مشتمل بر محصولات خام زراعی و باغی

گیاهان دارویی

محصولات مرتعی

محصولات جنگل (از جمله چوب خام)

محصولات گلخانه (از جمله سبزی، صیفی، گل و گیاه و انواع قارچ.)

تبصره

فعالیت‌های مربوط به مراحل بسته‌بندی، انبارداری و نگهداری محصول در دمای مناسب در سردخانه، انجماد محصول (شامل سردخانه)، پاک کردن، درجه بندی، بوجاری بذور، پوست‌گیری مانند شالی‌کوبی، شستشو، تمیزکاری، تفکیک، همگن‌سازی، خشک‌کردن انواع محصولات مانند چای، کشمش و خرما با روش های مختلف، تفت‌دادن مانند پخت نخود و پنبه‌پاک‌کنی، فرآوری محصولات کشاورزی محسوب نمی‌شود. ارائه خدمات مزبور به محصولات کشاورزی مشمول مالیات فروش نیست.

کالاهای مورد نیاز دام معاف از مالیات بر ارزش افزوده

 دام زنده و خوراک آن

کلیه مواد اصلی تولید مثل دام زنده مطابق پروانه صادره توسط وزارت جهاد کشاورزی

کمپوست

کشت بافت و بستر آماده کشت بافت

تبصره

دام به حیواناتی (شامل چهارپایان، پرندگان، آبزیان و حشرات) اطلاق می‌گردد که برای امور تغذیة انسان یا دام و فعالیتهای اقتصادی، تولیدی و آزمایشگاهی، تولید، نگهداری و پرورش داده می‌شوند.

  بذر، نشاء، نهال، سم و کود؛

 آب مصارف کشاورزی؛

کالاهای خوراکی معاف از مالیات بر ارزش افزوده

 شیر، پنیر و ماست

تخم ماکیان

 آرد و نان؛

 انواع گوشت و فرآورده های گوشتی؛

 برنج، حبوبات، سویا و پروتئین سویا؛

  انواع روغن های خوراکی اعم از حیوانی و گیاهی؛

 شیرخشک مخصوص تغذیه کودکان؛

کالاهای کاغذی معاف از مالیات

خمیر کاغذ و کاغذ باطله؛

دفتر تحریر؛

 کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه؛

نسخه‌های کاغذی و الکترونیکی محصولات زیر:

کتاب؛

 روزنامه؛

مجله و نشریه؛

8­ کالاهای وارده همراه مسافر برای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق قانون مقررات ‏صادرات و واردات؛

10­ دارائی های غیرمنقول و انواع حواله های کاغذی یا الکترونیکی مبتنی بر آنها؛

تبصره کالا معاف از مالیات بر ارزش افزوده

معافیت موضوع این جزء مانع وضع عوارض محلی توسط شوراهای اسلامی شهر و بخش بر املاک، مستغلات، اراضی و فضاهای شهری و روستایی نمی­باشد.

11­ هرگونه انتقال دارایی به/ از صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه موضوع قانون توسعه ابزارها و نهادهای ‏مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی مصوب  25/  09/ 1388یا شرکت‌های فرعی صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه، ‏به عنوان آورده غیر نقد شرکاء در همان صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه؛

تبصره شرایط معاف از مالیات بر ارزش افزوده

 در صورتی که مالکیت و مدیریت شرکتهای فرعی صندوق­های سرمایه­گذاری پروژه متعلق به صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه موضوع قانون توسعه ابزارها و نهادهای ‏مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی باشد، هرگونه انتقال دارایی به/ از شرکتهای فرعی صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه که صرفاً در راستای اجرای پروژه و مرتبط با وظایف صندوق‌های مذکور باشد، مشمول مالیات نیست.

12- هرگونه انتقال دارایی از/ به نهاد واسط موضوع قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی

13- فرش دستباف و مواد اولیه اصلی آن؛

14- صنایع دستی تولید داخل موضوع ماده (1) قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی مصوب  26/  10/ 1396 مطابق فهرستی که تا پایان دی ماه هر سال توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد می­شود و به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می رسد

دارو و واکسن معاف از مالیات

15-  انواع دارو و واکسن (انسانی و دامی)، لوازم مصرفی درمانی و توانبخشی؛

16- رادار و تجهیزات کمک ناوبری هوانوردی، تجهیزات نظامی و اطلاعاتی موضوع ‏بندهای «پ»، «ت» و «ث» ماده (119) قانون امور گمرکی مصوب  22/  08/ 1390‏ با رعایت ترتیبات مقرر در بندهای مذکور.

تبصره شرایط معاف از مالیات بر ارزش افزوده

معافیت این جزء در خصوص اقلام موضوع بند «پ» ماده (119) قانون امور گمرکی در حوزه دفاعی با اعلام وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی قابل اعمال است.

17 – تجهیزات و اقلام با کاربرد صرفاً دفاعی، نظامی، انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی.

تبصره 1 کالا معاف از مالیات بر ارزش افزوده

فهرست این تجهیزات و اقلام با پیشنهاد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

تبصره 2- واردات کالاهای موضوع جزءهای (2)، (6)، (9)، (16) و (17) بند «الف» این ماده معاف از پرداخت مالیات می‌باشد. واردات کالاهای موضوع جزءهای (1)، (3)، (5) و (13) بند «الف» این ماده مشمول معافیت نبوده و مالیات با نرخ استاندارد نه‌درصد(9%) در مبادی گمرکی به آن تعلق می‌گیرد. عرضه این کالاها در داخل کشور، مانند عرضه کالاهای مشابه داخلی از پرداخت مالیات معاف است.

در خصوص جزء (15) این بند، در صورتی که با تأیید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کالای مورد نظر مشابه داخلی نداشته باشد، واردات آن از پرداخت مالیات معاف می باشد و اگر واردات کالای موردنظر به دلیل کمبود تولید داخل نسبت به نیاز بازار، ضرورت داشته باشد، واردات کالای مزبور با رعایت قانون حداکثر استفاده از توان داخل، مشمول مالیات با نرخ سه‌درصد(3%) در مبادی گمرکی می‌باشد. عرضه این کالاها در داخل کشور، مانند عرضه کالاهای مشابه داخلی از پرداخت مالیات معاف است.

تبصره 3

تولیدکنندگان و یا عرضه کنندگان کالاهای موضوع این بند مکلفند که برچسب معافیت از مالیات بر ارزش افزوده را بر روی بسته بندی کالاهای مذکور درج نمایند. سازمان مکلف است فهرست کالاها و خدمات معاف از مالیات را از طریق شیوه های مناسب از جمله درج در سامانه عملیات الکترونیکی سازمان به اطلاع عموم مردم برساند.

سازمان مکلف است که امکان دریافت گزارش های مردمی مبنی بر دریافت مالیات توسط عرضه کنندگان کالاها و خدمات معاف از مالیات را از طریق سامانه عملیات الکترونیکی خود فراهم نماید. دریافت مالیات از کالاها و خدمات معاف توسط عرضه کنندگان آنها مشمول جریمه ای معادل دو برابر مالیات دریافتی بوده و قابل بخشودگی نمی‌باشد.

تبصره 4 شرایط معاف از مالیات بر ارزش افزوده

واردات کالاهای اهدایی به صورت بلاعوض به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، سازمان اورژانس کشور، سازمان بهزیستی، آستان­های مقدسه و کمیته امداد امام خمینی با تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی، حوزه‌های علمیه با تأیید مرکز مدیریت حوزه علمیه استان مربوطه و مؤسسات خیریه با تأیید مراجع صادرکننده مجوز آنها از پرداخت مالیات معاف است؛

برچسب ها:

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید