تماس برای مشاوره رایگان 45518-021

خارج از ساعت کاری 09120213393

اینستاگرام

واتس اپ

 

گواهینامه ایزو چیست

خانه > اخذ مجوز  > گواهینامه ایزو چیست

گواهینامه ایزو چیست

گواهینامه ایزو چیست

گواهینامه ایزو چیست

مواردی گه در این مطلب مورد بررسی قرار میگیرد شامل: گواهینامه ایزو چیست ، تعریف ISO 9001 ، ISO 9001 چیست ، ایزو 2015 چیست ، صدور گواهینامه ISO 9001 ، مراکز صدور گواهینامه ایزو

گواهینامه ISO چیست؟

گواهینامه ایزو تأیید می کند که یک سیستم مدیریت ، فرآیند تولید ، خدمات یا روش مستند سازی کلیه الزامات استاندارد سازی و تضمین کیفیت را دارد. ایزو ( سازمان بین المللی استاندارد سازی ) سازمانی بین المللی و مستقل ، غیردولتی است که استانداردهایی را برای اطمینان از کیفیت ، ایمنی و کارایی محصولات ، خدمات و سیستم ها تدوین می کند.

گواهینامه های ISO در بسیاری از زمینه های صنعت وجود دارد ، از مدیریت انرژی و مسئولیت اجتماعی گرفته تا تجهیزات پزشکی و مدیریت انرژی. استانداردهای ISO برای اطمینان از سازگاری موجود هستند. هر گواهینامه دارای استانداردها و معیارهای جداگانه ای است و به صورت عددی طبقه بندی می شود. به عنوان مثال ، گواهینامه ISO که در حال حاضر در Mead Metals برگزار می کنیم ، ISO 9001: 2015 است.

گواهینامه ایزو جهت متقاضی اخذ گواهینامه ایزو ا زطرف موسسات صدور گواهینامه ایزو ، مدرک ایزو صادر میگردد . گواهی نامه ایزو  ISO   یعنی موسسه ، شرکت ویا متقاضی گرفتن مدرک ایزو میبایست یکسری الزامات استاندارد سازمان ایزو ر ارعایت کند.

همچنین پیاده سازی نماید تاپس ا زتائید ممیز مرکز صدور گواهی نامه بتواند مدرک ایزو  ISO  اخذ نماید مدت زمان اخذ گواهی ایزو  ISO HSE CE  باتوجه ب مراجع صدور گواهی نامه متغییر بین یک هفته تا سه ماه میباشد چنانچه مرکز صدور گواهینامه  ISO HSE CE تحت نظارت  IAF  گواهینامه ایزو صادر نماید اصطلاحا گواهینامه ایزو اخذ شده اصل میباشد گواهینامه ایزو  HSE   ک دارای سطح اعتباری بالا وا زمراجع تحت نظارت  IAF  صادر شده باشد. میبایست حتما لگو  IAF زیر گواهینامه ایزو  HSE اخذ شده ثبت شده باشد چنانچه گواهینامه اخذ شده فاقد لیبل  IAF   باشد.

یعنی گواهینامه فاقد اعتبار جهانی میباشد ک اصطلاحا باب شده میگویند گواهینامه اصل نمیباشد.

لازم بذکر میباشد مدت اعتبار گواهینامه ایزو صادر شده سه سال میباشد ، هرساله میبایست ممیزی مراقبی انجام شود تااینکه گواهی نامه صادر شده د رسایت مرجع صدور کواهی نامه رجستری شود چنانچه ممیزی سالانه صورت نپذیرد گواهینامه  ISO  HSE  CE اخذ شده فاقد اعتبار قانونی میباشد همچنین ا زسایت برداشته میشود.

پس ا زسه سال متقاضی اخذ گواهینامه میبایست مجددا اقدام نماید جهت گرفتن گواهینامه مورد نظر همچنین مجددا میبایست تمامی مراحل یعنی انتخاب مرکز صدور گواهینامه ، پیاده سازی الزامات همچنین مستندات ، ممیزی داخلی بعد مرجع صدور گواهی نامه انتخاب شده گواهینامه ایزو  ISO HSE CE   ر انیز صادر مینماید .

تعریف ISO 9001

گواهینامه ISO 9001: 2008 شامل سه م :لفه ISO ، 9001 و 2015 است. هر کدام از این م representsلفه ها نشان دهنده موارد زیر است:

ایزو

همانطور که در بالا ذکر شد ، ISO به سازمان بین المللی استاندارد سازی اشاره دارد. این سازمان استانداردها را توسعه می دهد و این امر به منظور صدور گواهینامه از مشاغل یا سازمان ها انجام می شود. صدور گواهینامه شخص ثالث انجام می شود و سالانه آزمایش می شود.

گواهینامه ایزو 9001 چیست

عددی که بعد از ISO ظاهر می شود ، استاندارد را طبقه بندی می کند. تمام استانداردهای خانواده ISO 9000 به مدیریت کیفیت اشاره دارد . ISO 9001 از شناخته شده ترین استاندارد ISO است و معیارهای رعایت تعدادی از اصول مدیریت کیفیت را تعریف می کند. به مشاغل و سازمانها کمک می کند تا کارآیی بیشتری داشته و رضایت مشتری را بهبود بخشند.

گواهینامه ایزو 2015 چیست

شماره نهایی در یک گواهینامه ISO به نسخه استانداردی است که رعایت می شود و با سال تقویمی این استانداردها نشان داده می شود. 2015 پنجمین نسخه ISO 9001 است . این محصول در سپتامبر سال 2015 به بازار عرضه شد و مید متالز فرایندهای خود را برای دستیابی به مشخصات این جدیدترین نسخه به روز کرده است.

استاندارد  ISO9001   ایزو9001  ، استاندارد  ISO14001   ایزو14001 ، استاندارد   OHSAS18001   اوهساس18001 همچنین HSE مهمترین استاندارد سازمان بین المللی ایزو  ISO میباشد بیشتر متقاضیان اخذ گواهینامه ایزو بدنبال

  •   اخذ گواهینامه  ISO9001
  • ISO14001
  • OHSAS18001
  • HSE

میباشند البتکه استاندارد ایزو 9001 استاندارد مرجع ( مادر ) در نظرگرفته می شود .

بلحاظ اینکه بیشتر الزامات همچنین خط مشی با بقیه استاندارد سازمان جهانی ایزو یکسان میباشد .

صدور گواهینامه ISO 9001 به چه معناست؟

اگر سازمانی خود را “دارای گواهینامه ISO 9001” معرفی کند ، این بدان معناست که سازمان شرایط تعیین شده تحت ISO 9001 را برآورده کرده است ( که می توانید در اینجا به طور کامل بخوانید ). ایزو 9001 از سازمانها می خواهد كه یک سیستم مدیریت كیفیت را تعریف و دنبال كنند كه هم مناسب و م whileثر باشد و هم چنین آنها را ملزم به شناسایی زمینه های بهبود و اقدام به سمت آن پیشرفت ها می كند.

در نتیجه ، به طور معمول قابل درک است که سازمانی که مدعی دریافت گواهینامه ISO 9001 است ، سازمانی با محصولات و خدمات مطابق با استانداردهای کیفیت است.

تعریف گواهینامه ایزو ایزو چیست

برای فروش به صنایع خاص ، داشتن گواهینامه ISO 9001 الزامی است – صنعت خودرو نمونه مشهوری است. ما در سال 1998 گواهینامه ISO گرفتیم و این از جهات مختلفی به سازمان ما کمک می کند.

استانداردهای ISO به ما طرحی از آنچه باید در هر سفارش انجام شود ، داده اند. ما استانداردهایی را که باید رعایت شوند می دانیم و ابزارهای لازم را برای اطمینان از کیفیت ، سازگاری و ایمنی در اختیار داریم. آنچه که ما انجام می دهیم ، چگونگی بررسی کیفیت و آنچه از ما لازم است ، توسط ISO ارائه شده است.

استانداردهای صدور گواهینامه ISO همچنین به مرتبط بودن محصولات و خدمات ما کمک می کند. وقتی استانداردها تغییر می کنند ، ما همراه آنها تغییر می کنیم. هنگامی که با مشتریان جدید کار می کنیم ، جزئیات گواهینامه خود را برای آنها ارسال می کنیم تا بدانند که انتظار دارند استانداردهای ISO برآورده شود.

صدور گواهینامه ISO 9001 به چه معناست؟

اگر سازمانی خود را “دارای گواهینامه ISO 9001” معرفی کند ، این بدان معناست که سازمان شرایط تعیین شده تحت ISO 9001 را برآورده کرده است ( که می توانید در اینجا به طور کامل بخوانید ). ایزو 9001 از سازمانها می خواهد كه یک سیستم مدیریت كیفیت را تعریف و دنبال كنند كه هم مناسب و م whileثر باشد و هم چنین آنها را ملزم به شناسایی زمینه های بهبود و اقدام به سمت آن پیشرفت ها می كند.

در نتیجه ، به طور معمول قابل درک است که سازمانی که مدعی دریافت گواهینامه ISO 9001 است ، سازمانی با محصولات و خدمات مطابق با استانداردهای کیفیت است.

مراکز صدور گواهینامه ایزو

مراکز صدور گواهینامه  ISO, HSE, CE اصطلاحا CB نامیده میشوند.

هر  CB  ممکن هست مستقل فعالیت نماید و یا اینکه تحت نظارت AB فعالیت نماید. و درکل هر  AB ممکن هست تحت نظارت سازمان ایزو  IAF   فعالیت نماید و یا ممکن میباشد جداگانه فعالیت کند. درحال حاضر نزدیک به صد  CB   در ایران فعالیت میکنند.

گاها تحت نظارت AB و یا مستقل هرکشور  AB جداگانه ای دارد مثلا  AB ایران مرکز ملی تایید صلاحیت ایران  اصطلاحا  NACI نامیده میشود چنانچه شرکت ، سازمان ، موسسه ویا کسب وکار کوچک خواستار اخذ گواهینامه ایزو باشد میبایست ابتدا مرجع صدور گواهی نامه خودر امشخص نماید نظر به انتخاب CB مورد نظر جهت اخذ گواهینامه ایزو سطح کیفی همچنین اعتباری گواهینامه ایزو اخذ شده متفاوت میباشد لازم بذکر میباشد نظر بتنوع  CB مختلف د رکشور ایران  محدوده قیمتی متفاوت میباشد .

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید