تماس برای مشاوره رایگان 45518-021

خارج از ساعت کاری 09120213393

اینستاگرام

واتس اپ

 

گواهینامه ایزو ۲۰۰۰۰

خانه > اخذ مجوز  > گواهینامه ایزو ۲۰۰۰۰

گواهینامه ایزو ۲۰۰۰۰

گواهینامه ایزو 20000

گواهینامه ایزو 20000

مواردی که در این مطلب مورد بررسی قرار میگیرد شامل: گواهینامه ایزو 20000 ، چرا ISO 20000 مهم است ، ISO 20000  چیست ؟ ، شرایط مدارک و هزینه اخذ استاندارد ایزو 20000 ، چگونه ISO 20000 دریافت می کنید ؟

 چرا ISO 20000 مهم است

برای درک اهمیت ISO 20000 ، درک رابطه بین IT و موفقیت کلی سازمان بسیار حیاتی است. شما برای دستیابی به اهداف سازمانی خود به IT متکی هستید. این بر نحوه عملکرد و نحوه برقراری ارتباط تأثیر می گذارد – این یک عنصر اساسی در نحوه تجارت شما است.

شما از IT برای غلبه بر رقبایتان ، برای جلب مخاطبان بیشتر ، بهره وری بیشتر و کارآیی بیشتر استفاده می کنید. از راه های بی شماری ، فناوری اطلاعات برای بهبود درآمد ، کاهش هزینه ها و افزایش اعتبار شما حیاتی است.

بنابراین ، بسیار مهم است که از سرمایه گذاری های IT خود بیشترین بهره را ببرید – یعنی خدمات فناوری اطلاعات باید به خوبی برنامه ریزی ، طراحی ، مدیریت و ارائه شود. بدون مدیریت خدمات فناوری اطلاعات با کیفیت بالا ، پروژه های فناوری اطلاعات معمولاً شکست می خورند یا بیش از حد بودجه هزینه می کنند. مدیریت هزینه های جاری سخت می شود و شما اغلب قبل از دستیابی به بازدهی سرمایه خود ، شکست می بینید.

به بیان ساده ، استانداردهای مدیریت خدمات با کیفیت بالا برای موفقیت شما اساسی هستند. و کسب استاندارد ISO 20000 راهی برای اطمینان از کیفیت

ISO 20000  چیست ؟

ایزو20000 , بنام فن آوری اطلاعات ، مدیریت خدمات ، الزامات سیستم مدیریت خدمات توسط سازمان جهانی ایزو  ارائه میگردد

استاندارد ایزو 20000  (گواهینامه ایزو 20000):

ISO 20000  اولین استاندارد بین المللی جهت مدیریت خدمات فناوری اطلاعات میباشد ، ایزو20000 سال 2005 توسط سازمان جهانی ایزو منتشر شد طی سال 2011 همینطور سال 2018 بروزرسانی شد

استاندارد ایزو20000  الزامات سیستم فن آوری اطلاعات , سال 2005 منتشر شد طی سال 2011 میلادی ورژن جدید  ISO 20000    ب  استاندارد  ISO 20000-1    بروزرسانی شد همچنین سال 2012 میلادی استاندارد ایزو2-20000  منتشر گردید

ISO 20000 -1   درحال حاضر توسط  ISO / IEC JTC / SC 4   مدیریت خدمات فناوری اطلاعات ، مدیریت فناوری اطلاعات تجدید نظر شده

ISO20000-1:2018  الزامات جهت ایجاد پیاده سازی ، نگهداری بطور متداول بهبود سیستم مدیریت خدمات ارائه میدهد

ایزو 20000 درمورد : برنامه ریزی ، طراحی ، انتقال ، تحول وبهبود خدمات مطابق باشرایط مورد توافق همچنین ارائه ارزش جهت مشتریان ، کاربران ، سازمانها ارائه خدمات میباشد

ISO 20000-1:2018  بنابراین میتواند توسط شرکتهای خدماتی فناوری اطلاعات ، سازمانها همین طور کاربران فناوری اطلاعات مستندات ایزو20000 پیاده سازی گردد سپس متقاضی اقدام نماید جهت اخذ گواهینامه  ISO 20000-1:2018

ایزو 20000:2018  شامل ده بخش میباشد بشرح ذیل :

محدوده

مراجع قانونی

اصطلاحات ، تعاریف

زمینه سازمان

رهبری

برنامه ریزی

پشتیبانی سیستم مدیریت خدمات

عملیات سیستم مدیریت خدمات

سنجش عملکرد

بهبود

ISO 20000 چیست

چرا ISO 20000 ایده خوبی برای سازمان شما است؟

مزایای ISO 20000 را نمی توان بیش از حد بیان کرد. شرکتهای کوچک و بزرگ با استفاده از این استاندارد ، صرفه جویی در هزینه و بهره وری فوق العاده را کشف و تأمین کرده اند. در اینجا فقط برخی از این مزایا ذکر شده است:

تصویر و اعتبار خود را   ارتقا دهید

ISO 20000 تنها استاندارد شناخته شده بین المللی برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات است. در سال های اخیر پذیرش بین المللی آن سریع بوده است ، زیرا سازمان ها آن را به عنوان تمایز اصلی در بازار می دانند. و به عنوان یک استاندارد محبوب و اثبات شده ، می توانید از کارآیی و مقیاس پذیری فرایندها مطمئن باشید.

بهره وری بیشتری داشته باشید

به دلیل خدمات قابل اطمینان تر فناوری اطلاعات ، از طریق افزایش کارایی و اثربخشی ، یک مزیت رقابتی کسب کنید. با روشن شدن همه درمورد اینکه چه کسی چه کاری انجام می دهد و چه زمانی ، هم از تعداد حوادث و هم از توانایی مدیریت آنها جلوگیری می کنید.

افزایش رضایت مشتری با گواهینامه ایزو 20000

خواه مشتری داخلی یا خارجی شما ، می توانید خدمات فناوری اطلاعات پیشرفته تری را ارائه دهید که نیازهای آنها را بهتر برآورده کند – در عین حال از شرکت ، دارایی های آن ، سهامداران و مدیران بهتر محافظت می کنید.

معیار و بهبود

شما می توانید فرآیندها و فعالیت های سازمان شما را در برابر مقایسه  استاندارد بین المللی برای ITSM (شما می توانید به راحتی شناسایی و پیاده سازی هرگونه اصلاحات لازم). و از آنجا که یک سازمان صدور گواهینامه مستقل شرکت شما را بررسی می کند ، شما (و هر کسی که با سازمان شما تعامل دارد) می توانید از رسیدن به سطح لازم اطمینان داشته باشید.

فرآیندهای کاملاً یکپارچه 

 ایزو 20000 به شما کمک می کند خدمات فناوری اطلاعات را با استراتژی تجاری گسترده تر همسو کنید. شما می توانید اطمینان حاصل کنید که شرکت شما بر روی راه حل های مدیریت خدمات فناوری اطلاعات متناسب با خدمات مشتریان و نیازهای شما متمرکز شده است.

کاهش هزینه IT با گواهینامه ایزو 20000

درک بهتر و مدیریت هزینه IT. هزینه های مالی آینده را با دقت و وضوح بیشتری برنامه ریزی کنید. با فرآیندهای ساده تر و مسئولیت های روشن ، شما می توانید یک سرویس لاغر و کارآمدتر را اداره کنید.

فرهنگ بهبود مستمر ایجاد کنید

– به خصوص در عصر نوآوری دیجیتال و فناوری ، فضای کسب و کار ساکت نیست. اطمینان از اینکه سازمان شما همیشه در حال بهبود فرایندها در واکنش به بازخورد مشتری است ، داشتن یک چیز خوب نیست. برای طول عمر شرکت ضروری است. و این همچنین به پیشرفت های مشخص شده در داخل ، تغییر فناوری و توسعه هنجارهای تجاری نیز تسری می یابد.

چابک تر شوید و به سرعت تغییر کنید

 ISO 20000 چارچوب محکم بهترین روش را ایجاد می کند که به حمایت از نوآوری کمک می کند. تغییر در سازمان شما را می توان ماهرانه تر و با سرعت بیشتری کنترل کرد ، به این معنی که شما سطح خطر داخلی و خارجی را کاهش می دهید و  احتمالاً اهداف سازمانی شما را برآورده می کند.

به دست آوردن یک مزیت رقابتی

از طریق ارائه موثر و کارآمد خدمات IT ، می توانید به سازمان خود مزایای ملموسی نسبت به رقبا بدهید. به عنوان مثال ، می توانید مسائل IT را کاهش داده و سریعتر به آنها پاسخ دهید ، و وقت بیشتری را برای توسعه استراتژیک IT در سازمان خود آزاد کنید(ISO 20000  چیست).

مراحل عملی برای گرفتن گواهینامه ISO 20000 چیست؟

اگر سازمان شما می خواهد گواهی شود ، باید به طور رسمی توسط یک سازمان صدور گواهینامه معتبر ارزیابی شوید. شما باید کیفیت فرآیندهای IT شرکت خود را در برابر استاندارد ISO 20000-1 نشان دهید. از طرف دیگر ، افراد می توانند با قبولی در امتحانات گواهی شوند (برای جزئیات بیشتر به زیر مراجعه کنید).

اسناد اجباری خاصی وجود دارد که به عنوان یک شرکت ، برای دستیابی به استاندارد باید آنها را تکمیل کنید. برای دیدن لیست  اسناد موجود ، اینجا را کلیک کنید  .

اما ، صرفاً ایجاد مستندات فرآیند ITSM کافی نیست (و مشکلات شما را حل نمی کند). برای اطمینان از صدور گواهینامه ، شما باید تمام فعالیت های شرح داده شده در اسناد خود را در تجارت روزمره خود ادغام کنید.

و مهمتر از همه ، شما باید  ارزش کسب کنید . اگر در انتها ، شرکت شما ارزش جهانی واقعی را که از ISO 20000 ممکن است درک نکرده است ، ایجاد اسناد و مدارک و ایجاد همه این تغییرات کم است. در غیر این صورت ، افراد سازمان شما به درستی س questionال می کنند که چرا مزاحمت ایجاد می کنید(ISO 20000  چیست).

هزینه اخذ استاندارد ایزو 20000

مراحل اجباری برای اتمام اجرا و تأیید صلاحیت

پس از اتمام تمام اسناد و مدارک و پیاده سازی آنها ، سازمان شما نیز باید اطمینان حاصل کند که موفقیت آمیز پروژه شما را به اتمام می رساند:

ممیزی داخلی گواهینامه ایزو 20000

 هدف از ممیزی داخلی بررسی فرآیندهای ITSM شما است. هدف یافتن مشکلات و ضعف هایی است که در غیر این صورت پنهان می مانند.  

بررسی مدیریت

 روشی رسمی برای مدیریت شما برای در نظر گرفتن همه حقایق مربوط به مدیریت خدمات فناوری اطلاعات و تصمیم گیری مناسب.

اقدامات اصلاحی گواهینامه ایزو 20000

 پس از بازرسی داخلی و بررسی مدیریت ، شما باید مشکلات شناسایی شده را اصلاح کنید و  نحوه حل آنها را ثبت کنید.

روند صدور گواهینامه شرکت به دو مرحله تقسیم می شود(ISO 20000  چیست):

مرحله یک (بررسی اسناد)

حسابرس گواهینامه بررسی می کند که آیا اسناد شما با ISO 20000 مطابقت دارد یا خیر.

مرحله دو (حسابرسی اصلی) گواهینامه ایزو 20000

در اینجا حسابرس بررسی می کند که آیا تمام فعالیت های واقعی شما با ISO 20000 و اسناد شخصی شما مطابقت دارد یا خیر.

 چگونه ISO 20000 دریافت می کنید ؟

اگر فردی هستید ، می توانید گواهینامه ISO 20000 را دریافت کنید ، مثلاً دوره ISO Audit Lead Auditor Course یا ISO 20000 Lead Implementer Course را گذرانده باشید. بسیاری از کارفرمایان مشتاق حمایت از این آموزش هستند ، زیرا پزشکان واجد شرایط ایزو 20000 راهی عالی برای کمک به سازمان برای پیاده سازی ایزو 20000 هستند (و همچنین مهارت انتقال ارزشمندی برای درج در رزومه هستند).

طیف وسیعی از گزینه های دوره برای افراد وجود دارد:

گواهینامه ISO 20000 Foundation

اگر با ISO 20000 آشنایی کمتری دارید ، این دوره برای شما مناسب است. شما درک درستی از محتوا و الزامات استاندارد خواهید داشت. و شما قادر خواهید بود که ارتباط ISO 20000 را با فعالیت های خاص مدیریت خدمات فناوری اطلاعات در سازمان خود ارزیابی کنید.

ایزو 20000 Lead Auditor Course

این یک دوره بسیار مفید برای متخصصانی است که ISO 20000 را اجرا می کنند ، زیرا به شما یک مرور کلی عالی در مورد استاندارد می دهد و توضیحات عمیقی از آنچه ممیزین گواهینامه در ممیزی صدور گواهینامه درخواست می کنند ، ارائه می دهد. بنابراین برای حسابرسان و مجریان مفید است. این مدت پنج روز طول می کشد و با یک آزمون کتبی پایان می یابد.

دوره ISO 20000 Lead Implementer

این دوره مشابه دوره حسابرس اصلی است ، با این تفاوت که بیشتر بر روی روشهای پیاده سازی تمرکز دارد تا روشهای حسابرسی. بنابراین ، اگر گواهینامه مورد توجه شما نیست ، این دوره ممکن است مناسب تر باشد(ISO 20000  چیست).

دوره حسابرس داخلی گواهینامه ایزو 20000 ISO 

این دوره یک نسخه “سبک” از دوره Lead Auditor است ، که حدوداً دو یا سه روز طول می کشد. با استفاده از این دوره فشرده ، شما نمی توانید به عنوان یک حسابرس در یک سازمان صدور گواهینامه فعالیت کنید. اما ، اگر می خواهید مقدمه ای سیستماتیک برای ISO 20000 داشته باشید یا قصد دارید حسابرس داخلی شرکت خود باشید ، این دوره برای شما مناسب است.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید