تماس برای مشاوره رایگان 45518-021

خارج از ساعت کاری 09120213393

اینستاگرام

واتس اپ

 

معرفی منطقه آزاد کیش

خانه > ثبت شرکت در منطقه آزاد  > منطقه آزاد کیش > معرفی منطقه آزاد کیش

معرفی منطقه آزاد کیش

معرفی منطقه آزاد کیش

کیش در سال 1358 بر اساس مصوبه قانونی شورای انقلاب بندر آزاد اعلام گردید و از سال 1372 فعالیت آن با قانون چگونگی اداره مناطق آزاد منطبق گردید. ماموريت تعريف شده برای منطقه آزاد کيش در زمينه توريسم و گردشگري، تمرکز خدمات فرهنگي-رفاهي، صنايع پيشرفته، فن آوري اطلاعات، ايجاد بورس خدمات تجاري نفت و کالاهاي نفتي و مرکزيت يافتن در زمينه نمايشگاه ها و همايش هاي بين المللي و منطقه اي تعريف شده است.
منطقه آزاد کيش با مساحتي بيش از 90 كيلومتر مربع درفاصله 18 كيلومتري ساحل جنوبي ايران ( 300 كيلومتري غرب بندرعباس ) قرار داشته و راه اصلي ارتباطي آن با داخل و خارج از کشور از مسير هوايي است

فرودگاه بين المللي کيش یکی از فرودگاه های مجهز کشور بوده و روزانه علاوه بر پروازهای داخلی هواپیماهای زیادی مسافران ایرانی و خارجی را از این جزیره به مقصد کشورهای دور و نزدیک خارج و یا از کشورهای دیگر به این جزیره وارد می کنند.
منطقه آزاد کيش با داشتن بازار های شیک ، هتل، هتل آپارتمان، متل و مهمانپذير های متعدد با استاندارد بین المللی و نیز انواع امكانات تفريحي و ورزشی سالانه پذيراي حدود دو ميليون نفر گردشگر ايراني و خارجي مي باشد.

منطقه آزاد کيش

• جزيره کيش واقع در خليج فارس با مساحت 91 کيلومتر مربع
• داراي کرانه هاي زيبا و ترجيحاً براي فعاليت هاي توريستي
• محل مناسب براي فعاليت هاي غيرآلوده کننده، تجارت، بانکداري و بيمه گري
• تاسیس مراکز آموزش عالي و مراکز درمان هاي تخصصي و تکنولوژي اطلاعات و تکنولوژي عالي
• محل اجراي طرح هاي پيشاهنگ اقتصادي و تسري آن به ساير نقاط کشور
• داراي فرودگاه بين المللي و خدمات عمومي ديگر

معرفی منطقه آزاد کیش

معرفی جزیره کیش

جزيره کيش با 90457 کيلومتر مربع مساحت يکی از زيبا ترين جزاير خليج فارس است که در 18 کيلومتري کرانه جنوبی ايران بين مختصات جغرافيايی 53 درجه و 53 دقيقه تا54 درجه و 4 دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ و 26 درجه و 29دقيقه تا 26 درجه و 35 دقيقه عرض شمالی واقع شده است.
طول جزيره کيش 15 کيلومتر در محور شرقی-غربی و پهنای آن 7 کيلومتر در محور شمالی جنوبی و تقريبابيضي شکل است.
فاصله کيش از راه دريا تا جزيره هندورابی 28 کيلومتر ،تا جزيره فارور 55 کيلومتر ،تا جزيره سيری 87 کيلومتر ، تا جزيره ابوموسی 177 کيلومتر ،تا قشم 225 کيلومتر ، تا بندر عباس 300 کيلومتر، تا چابهار 675 تا بوشهر740 کيلومتر و تا دبی 200 کيلومتر فاصله کيش تا تهران از راه هوائی 1052 کيلومتر و از راه زمينی 1600 کيلومتر فاصله کيش تا اصفهان نيز از راه زمينی 1200 کيلومتر است
کيش از طبيعتی زيبا و منحصر به فرد بر خوردار است . سواحل آرام با ماسه های مرجانی آب زلال دريا که شفافيت کم نظير آن امکان مشاهده انواع آبزيان را در عمق چند متری مقدور می سازد پوشش گياهی مناسب و سر سبزی و طراوت آن به ويژه در هفت ماه از سال چشم اندازی زيبا و تماشائی به آن بخشيده است که سالانه حدود يک ميليون نفر از دوستداران طبيعت و دريا را به سوی خود جلب می کند.

موقعيت زمين شناسی جزيره کيش

از نظر پستی و بلندی جزيرهء کيش تقريبا مسطح است. ارتفاع نسبی جزيره از سطح دريا حدود 32 متر است و مرتفع ترين نقطهء آن که در شرق جزيره واقع است حدود 45 متر از سطح درِيا ارتفاع دارد.از اين رو جهت کرانه ها با شيب نسبتا ملايمی به دريا منتهی ميشود.
جزيره کيش دارای ساختار مرجانی است . جزاير مرجانی معمولا بر اثر گسترش انواع مرجانها و مواد آلی ديگر بر روی طاقديس ها گنبدهای نمکی و مواد آتشفشانی تشکيل می شوند

فرهنگ و مردم

بر اساس سرشماري بهمن 1379 ، جزيره كيش داراي 16500 نفر بوده و در حال حاضر بیش از 20 هزار نفر جمعیت ساکن دارد، که 82 درصد آن طی سال های اخیر در نتیجه فعالیت های اشتغالزایی ، به کیش مهاجرت کرده اند. میزان باسوادی در کیش ، بیش از 92 درصد و درصد اشتغال ، بالای 98 درصد است که نشان دهنده وضعیت بسیار مطلوب این دو شاخص است.
ملاقات با اهالي بومي يك كشور يا منطقه براي بسياري از گردشگران يك جاذبه فراموش نشدني به شمار مي آيد.
در محله سفين شما مي توانيد با اهالي بومي سخت كوش و خونگرم كيش ملاقات كرده و از نزديك با سبك زندگي آنها آشنا شويد. اهالي بومي كيش به زبان هاي فارسي و عربي آشنايي دارند و تقريباٌ تمامي بانوان ، مردان و كودكان اين محله از لباس هاي سنتي استفاده مي كنند.
همزمان با توسعه توريستي و تجاري جزيره بخشي از اين افراد به كارهاي خدماتي رو آورده اند و بقيه از طرق سنتي به امرار معاش مي پردازند . ماهيگيري و دامپروري در ميان بوميان معمول است . تجار محلي و بومي در بازار سفين به كار مشغول هستند، فضا و معماري سنتي اين بازار يادآور بازارهاي سنتي و قديمي سرزمين اصلي ايران است .
در جزيره كيش ، مسلمانان اعم از شيعه و سني در كمال صلح و آرامش با هم زندگي مي كنند . آنان داراي مساحد باشكوهي هستند كه برخي از آنها در سازمان ميراث فرهنگي ايران ثبت شده است .

تاریخچه شکل گیری منطقه آزاد کیش

با مساحتي بيش از 90 كيلومتر مربع درفاصله 18 كيلومتري ساحل جنوبي ايران ( 300 كيلومتري غرب بندرعباس ) قرار دارد. در سال 1349 اين جزيره با توجه به ويژگي هاي طبيعي ، سواحل زيباي مرجاني ، آب هاي زلال پيرامون جزيره و بالاخره موقعيت استراتژيكي مناسب آن به عنوان مركز بين المللي توريستي انتخاب شد .
پس از پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1361 جزيره كيش به عنوان نخستين منطقه آزاد كشور برگزيده شد . با داشتن 14 بازار كوچك و بزرگ ، حدود 7500 تخت اقامتي در هتل ها و انواع امكانات تفريحي سالانه پذيراي حدود يك ميليون نفر مسافر ايراني و خارجي مي باشد .
ميانگين دماي سالانه جزيره 6/26 درجه سانتيگراد مي باشد . از اواسط آبان تا اواسط ارديبهشت دماي هوا از اعتدال نسبي بسيار خوبي برخوردار است . كيش يكي از سرسبزترين جزاير خليج فارس مي باشد و در دو دهه اخير بيش از هزار هكتار از زمين هاي جزيره جنگل كاري شده است نتايج حاصل از سرشماري نفوس و مسکن کيش در سال 1380 نشان ميدهد که 4454 خانوار ،شامل 16501 نفر جمعيت، در کيش ساکن مي باشد .
راه اصلي ارتباطي کيش با داخل و خارج از کشور مسير هوايي بوده و فرودگاه بين المللي کيش مجهز به باند پروازي به طول 3663 متر و عرض 45 متر مي باشد. داراي امکانات اقامتي شامل 11 هتل،13 هتل آپارتمان ،18متل و 4 مهمانپذير باحدود 6500 تخت مي باشد.

کلیه ی حقوق متعلق به ثبت بازرگان است