تماس برای مشاوره رایگان 45518-021

خارج از ساعت کاری 09120213393

اینستاگرام

واتس اپ

 

طلاق توافقی چگونه است؟

خانه > دسته‌بندی نشده  > طلاق توافقی چگونه است؟

طلاق توافقی چگونه است؟

طلاق توافقی

طلاق توافقی چگونه است؟

طلاق توافقی

اولبن نکته ای که باید اینجا متذکر شویم قبل از تشریح طلاق توافقی و جریانات کلی این موضوع این است که از تاریخ 1397/9/1 شرایط درخواست طلاق توافقی در استان تهران تغییر کرده است و نکات و قوانینی که ما در اینجا آورده ایم تماما در ارتباط با این قانون و مقررات جدید می باشد و ما همواره این را مد نظر داریم .

طلاق توافقی

طلاق توافقی، همانطور که از نامش مشخص است طلاق توافقی‌ نوعی از طلاق به حساب می آید که در آن زوجین، دیگر شرایط لازم را برای ادامه زندگی ندارند و با هماهنگی باهم تصمیم به جدایی می گیرند. در این نوع طلاق، زن و مرد راضی به طلاق و جدایی هستند و می خواهند هرچه زودتر و در زمانی کوتاه تر به زندگی مشترکشان خاتمه داده و از هم جدا شوند.

برای اینکه زودتر به این موضوع پایان داده شود و زودتر زوجین از هم طلاق بگیرند طرفین می توانند در مورد کلیه ی مسائل مربوط به مهریه و حضانت فرزندان و نفقه و … به توافق برسند تا در روال کلی طلاق مشکلی پیش نیاید. دادگاه همواره تمام توافقاتی که بین زوجین صورت می گیرد توجه کرده و در گواهی عدم امکان سازش که یکی از مهم ترین مدارک طلاق توافقی است درج می کند.

رضایت زوجین

بصورت کلی مراحل و روال طلاق پیچیدگی خاص خود را دارد ولی در طلاق توافقی به دلیل توافق کردن زوج و زوجه (زن و شوهر) در بسیاری از مسائل، وقت کمتری از آن‌ها در دادگاه تلف خواهد شد. به همین دلیل اگر خواهان رسیدن به نتیجه در کمترین زمان ممکن هستید، بهتر است با وکیل طلاق توافقی مشورت کرده و از روش طلاق توافقی استفاده کنید.

خوب است که زوجین قبل از طلاق توافقی با یک وکیل خبره مشورت کند و با کمک آن وکیل توافقات اولیه را انجام دهند و از مشکلاتی که در ادامه ممکن است گریبان گیر آنها شود جلوگیری کنند.

برای اینکه با وکلای خبره و زبده ی موسسه حقوقی بازرگان جهت طلاق توافقی در تماس باشید با شماره ی 09120213393 و یا شماره ی 45518-021تماس حاصل فرمایید

طلاق توافقی

قوانین جدید طلاق توافقی مصوب آذر 97:

شاید بدانید که قبل از آذر ماه سال 1397 در صورتی که زوجین می خواستند به صورت توافقی از هم جدا شوند به دفاترخدمات الکترونیک قضایی مراجعه می کردند و دادخواست خود را جهت طلاق ثبت شرکت می کردند.

از تاریخ مذکور با توجه به بخشنامه شماره 900/13104/55 مورخ 5/8/1397 خطاب به مدیران دفاتر خدمات الکرونیک قضایی استان تهران، دفاتر مذکور مجاز به ثبت دادخواست طلاق توافقی بدون ارائه گواهی مراکز غربالگری و یا مشاوره خانواده که اصطلاحاً به آن «گواهی عدم انصراف از طلاق» گفته می‌شود، نیستند.

مطالعه این مطلب را اصلاً از دست ندهید! ثبت شرکت

بنابراین شرایط طلاق توافقی در استان تهران و اکثر استان های ایران تغییر کرده و از ابتدای آذر ماه ۹۷، متقاضیان گرامی در تمامی شهرهای ایران باید ابتدا به سامانه نوبت دهی طلاق نمایند. با ورود به سامانه اطلاعاتشان را در سامانه وارد کرده و در زمانی که تعیین می شود به مراکز غربالگری یا مراکز مشاوره دعاوی خانواده مراجعه کنند

پس از آنکه مشاوره های لازم انجام شد زوجین باید گواهی ای به نام گواهی عدم انصراف را از مرکز مربوطه دریافت کنند و این گواهی را نزد خود نگه داشته و در زمان ثبت دادخواست به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تحویل دهندو در ادامه دفتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست را ثبت و به دادگاه خانواده ارجاع دهد.

نکته: در حال حاضر این قوانین برای طلاق توافقی است و سایر طلاق ها به همان روال قبلی خود می باشند

مشاوره اجباری طلاق توافقی دقیقاً به چه صورتی است؟

لزوم بر انجام مشاوره جهت طلاق توافقی یک امر قانونی است که مصوب سال 91 در قانون حمایت خانواه آمده است. در ماده ۲۵ این قانون آمده است که موضوع ارجاع طلاق توافقی به مشاوره جزء الزامات و تکالیف دادگاه خانواده می باشد. در واقع دادگاه خانواده بدون جلب نظر مشاوره خانواده نمی‌تواند اقدام به صدور رای «گواهی عدم امکان سازش» نماید. در قانونی که ذکر شده است برای انجام مشاوره خانواده قبل از صدور رای عبارت باید آمده است.

ماده مذکور نشان می‌دهد که دادگاه برای انجام مشاوره خانواده اختیار ندارد بلکه الزام و تکلیف دارد و حتماً باید مشاوره قبل از صدور رای انجام شود.

براساس قانون و مقرراتی که در این چند سال وجود دارد و از جانب قوه قضاییه و سازمان بهزیستی تصویب شده است تصمیم گرفته شد که مراکز مشاوره خانواده زیر نظر سازمان بهزیستی کشور صورت بگیرد و طرفین طلاق باید مجموعه نکاتی را در این زمینه در نظر داشته باشند. ما در زیر به نکاتی در این زمینه پرداخته ایم که هریک از زوجین باید در نظر داشته باشند.

۱- مراجعه به سامانه اینترنتی تصمیم (مداخله در طلاق) و ثبت مشخصات و ثبت نام در این سامانه و انتخاب نزدیکترین مرکز غربالگری به محل سکونت و انتخاب تاریخ مراجعه حضوری.

نکته: انتخاب مکان جهت غربالگری و تاریخ مراجعه به مرکز اختیاری و براساس خواسته ی فرد است.

۲- زوجین پس از ثبت نام به مرکز غربالگری ای که انتخاب می کنند مراجعه کرده و پس از اینکه اقدامات لازم را انجام دادند به یکی از مشاوران خانواده جهت مشاوره معرفی می شوند.

۳- برای طلاق توافقی حدودا 5 جلسه مشاوره نیاز دارد و اگر زوجین پس از آن باز هم تصمیم بر طلاق داشتند مرکز مورد نظر گواهی عدم انصراف از طلاق را صادر می کنند.

نکته:  صدور گواهی عدم انصراف از طلاق که برای ثبت دادخواست طلاق توافقی الزامی است، حدوداً ۴۵ روز پس از پایان جلسات مشاوره امکان پذیر است.

۴- در صورتی که گواهی عدم انصراف صادر شود زوجین می توانند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست طلاف توافقی خود را ثبت کنند.

بعد از آن وقت جلسه دادرسی برای زوجین تعیین شده و زوجین باید در تاریخ و ساعت مقرر در شعبه دادگاه خانواده که تمامی موارد در ابلاغیه دادگاه مشخص باشد حضور پیدا کنند.

نکته ای که در اینجا باید گفت این است که در صورتی که می خواهید زمان طلاق توافقی در اسرع زمان باشد بدون اینکه در جلسه مشاوره شرکت کنید و یا حتی در جلسه دادگاه و دفتر طلاق مراجعه کنید می توانید با همکاری با وکلای خبره ی ما در موسسه بازرگان بدون حضور زوجین طلاق توافقی خود را به نتیجه می رسانید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید: ثبت برند در ایران

طلاق توافقی

روش کار مراکز غربالگری و مشاوره خانواده :

بعد از اینکه زوجین در سامانه نوبت دهی طلاق ثبت نام کردند و مرکز مشاوره خودشان را انتخاب کردند یک کد رهگیری برای آنها صادر می شود حال با مراجعه به مرکز و در صورت اصرار زوجین به جدایی چند سوال از آنها پرسیده می شود و سپس زوجین به مشاور خانواده معرفی شده و پس از آن جلسات اجباری مشاوره آغاز می شود.

هزینه مشاوره چقدر است؟

هزینه مشاوره برای هر جلسه و به ازای هریک از زوجین در حدود ۵۲ هزار تومان است.

چند جلسه مشاوره لازم است و چقدر زمان می‌برد؟

همانطور که قبلا گفتیم و قطعا خوده شما هم می دانید انجام 5 جلسه مشاوره خانواده الزامی است حال زمانی که طول می کشد تا جلسات به اتمام برسد بستگی به شلوغی مرکز مشاوره دارد که حدود از 45 روز تا 3 ماه طول می کشد.

نکته مهم: جلسات اجباری مشاوره تحت هیچ شرایطی کمتر از ۴۵ روز نخواهد بود.

ما در موسسه حقوقی بازرگان می توانیم این 45  روز را بدون گذراندن زمان برای شمایی که می خواهید طلاق توافقی داشته داشته باشید حذف کنیم پس برای مشاوره و راهنمایی بهتر با شماره 45518-021 تماس حاصل فرمایید

چند نکته ی مهم در طلاق توافقی باید مد نظر باشد که شما باید روی این مسائل با همسر خود به توافق رسیده باشید شامل: حضانت، مهریه، اجرت المثل، نفقه و جهیزیه و …

توافق در مورد مهریه در طلاق توافقی

عقد نکاح اولین کاری که انجام می دهد ایجاد مهریه برای مرد است و این مهریه در هر صورت مقدم بر دیگر بدهکاری های فرد نسبت به طلبکاران می باشد.

نکته ی قابل توجه در اینجا این است که در صورتی که زوجین در مورد مهریه به توافق نرسند دادگاه عملا به هیچ عنوان گواهی سازش را صادر نمی کند و عملا طلاق توافقی وجود نخواهد داشت.

طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی:

«به مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید».

همانطور که از مزمون قانون پیداست بلافاصله بعد از عقد مهریه برگردن مرد می افتد و زن می تواند آن را طلب کند به هر طریقی که می خواهد و در اصطلاح برای زن حق حبس در نظر گرفته شده است البته نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که حق حبس به معنای زندان نیست و بنا به شرایطی این اتفاق می افتد.

در همین رابطه در ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی آمده است:

«زن می‌تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند، مشروط بر این که مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود».

در طلاق توافقی ، توافق زوجین در مورد مهریه می‌تواند شامل موارد ذیل باشد :

۱- زوجین توافق کنند که مرد مقدار مشخصی از مهریه‌ را بپردازد.

مثلاً زن می‌تواند تمام یا بخشی از مهریه خود را بذل کند (ببخشد) و الباقی را مطالبه کند و زمانی رابرای پرداخت مهریه تعیین کرده و این زمان باید عینا مشخص و تعیین شده باشد

۲- زن این امکان را دارد که مقداری از مهریه ی خود را ببخشد اما باید دقیقا تعیین کند که این مقداری که بخشیده چقدر است و باقی مانده مهریه را قرار است به چه صورتی دریافت کند

توافق در مورد نفقه در طلاق توافقی

نفقه هم مثل مهریه از حقوق مشخص زن است اما تفاوت هایی را با هم دارند مثلا نفقه مشخص و مکتوب نیست و یا بلافاصله بعد از عقد گردن شوهر نیست و یا اینکه زوجین عدد و رقم مشخصی را مشخص نمی کنند بلکه زن بصورت همیشگی در زمان زندگی مشترک مستحق دریافت مهریه است و در توافق نامه ی طلاق توافقی باید راجع به نفقه هم توافقات صورت گیرد و مشخص شود که آیا نفقه ای بر عهده ی شوهر است یا نه. همچنین اگر زوجین در مورد نفقه به توافق نرسند دادگاه گواهی عدم سازش را صادر نخواهد کرد.

 

توافق در مورد اجرت المثل در طلاق توافقی

 

اجرت المثل ایّام زوجیت هم یکی از حقوق مالکیت زن می باشد که در مقایسه با مهریه و نفقه شدت و حساسیت کمتری دارد.

بار اثبات این که زن مستحق دریافت اجرت المثل هست یا خیر با خودش است و اگر در مورد آن ادعایی داشته باشد و نتواند مطابق با قانون، استحقاق خود بر اجرت المثل را اثبات نماید، ادعای او قابل اعتنا نمی باشد.

شرایط قانونی که بر اساس آن زن استحقاق دریافت اجرت المثل ایّام زوجیت را دارد در تبصره ماده ۳۳۶ قانون مدنی ذکر شده است و باید «جمع تمام شرایط» وجود داشته باشد.

تبصره ماده ۳۳۶ قانون مدنی :

چنانچه زوجه کارهایی راکه شرعا بر عهده وی نبوده و عرفاً برای آن کار اجرت المثل باشد، به دستور زوج و با عدم قصد تبرّع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود، دادگاه اجرت المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم می‌نماید.

توافق در مورد حضانت، نفقه و ملاقات فرزند یا فرزندان در طلاق توافقی

حضانت و نفقه فرزند و یا فرزندان نیز یکی دیگر از مواردی است که زوجین باید در مورد آن به توافق برسند.

الف) حضانت و نگهداری فرزندان :

طبق ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی، حضانت و نگهداری فرزند یا فرزندانی که پدر و مادرشان جدای از یکدیگر زندگی می‌کنند، مادر تا سن ۷ سالگی اولویت دارد و پس از ۷ سالگی اولویت حضانت و نگهداری از فرزند یا فرزندان با پدر است.

همچنین طبق تبصره همین ماده، بعد از سن ۷ سالگی، در صورتی که بین زوجین در حضانت و نگهداری فرزندان اختلاف وجود داشته باشد، دادگاه با رعایت مصلحت فرزند، حل اختلاف و تعیین تکلیف می‌نماید.

ب) نفقه فرزندان

بر اساس ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی، نفقه فرزندان در اصل بر عهده پدر است و حتی اگر حضانت فرزندان با مادر هم باشد باز هم نفقه فرزندان با پدر می باشد.

اما گاهی ممکن است مادر برای بدست آوردن حق حضانت و نگهداری فرزند، پرداخت نفقه را نیز بر عهده بگیرد. در مورد طلاق توافقی اگر چنین توافقی وجود داشته باشد، باید بصورت کتبی باشد و به امضاء زوجین برسد.

پ) ملاقات فرزندان

طبق ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی، در صورتی که به هر علتی، پدر و مادر اطفال در یک منزل سکونت نداشته باشند، هر یک از پدر و مادر که طفل تحت حضانت و نگهداری او نیست، حق ملاقات طفل خود را خواهد داشت. تعیین زمان و مکان ملاقات و سایر جزئیات مربوط به آن، طبق توافق زوجین است.

 

توافق در مورد جهیزیه در طلاق توافقی :

مالک جهیزیه در هر صورت خوده زن است بشرطی که زن بتواند ثابت کند که وسایل مورد نظر را خانواده ی زن خریداری کرده است.

برای اثبات این موضوع، در بسیاری از خانواده‌ها مرسوم است که از جهیزیه خریداری شده توسط خانواده دختر، لیستی که به سیاهه جهیزیه معروف است تهیه می‌نمایند. این لیست به امضاء افرادی از هر دو خانواده عروس و داماد و همچنین خود داماد می‌رسد. در صورتی که احیانا مشکلی پیش بیاید با این سیاهه زن می تواند موارد جهیزیه را اثبات کند. یکی دیگر از راه های مرسوم اثبات مالکیت زوجه بر جهیزیه، فاکتور خرید اجناس است.

در هر صورت جهیزیه یکی از اموال و حقوق زوجه محسوب می‌شود و تعیین تکلیف در مورد آن برای صدور گواهی عدم امکان سازش لازم است.

طلاق توافقی

احراز باردار بودن یا نبودن زوجه :

 

برای گرفتن حکم عدم سازش توسط دادگاه باید باردار یا باردار نبودن زوجه مشخص باشد  و 3 راه برای این وجود دارد که شامل موارد زیر است:

1) اقرار زوجه

دادگاه حکم عدم سازش را با اقرار زوجه برای باردار بودن یا باردار نبودن صادر می کند اما برای اجرای صیغه طلاق در دفتر طلاق باید گواهی عدم بارداری را به دفاتر طلاق ارائه دهند.

2) مراجعه به آزمایشگاه

قبل از مراجعه به دادگاه خانواده، زوجه به آزمایشگاه پزشکی مراجعه نموده باشد و پس از انجام آزمایشات پزشکی مربوطه، گواهی عدم بارداری را از آزمایشگاه فوق اخذ و به دادگاه ارائه نماید.

نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که اگر زوجه باکره باشد، نیازی به اقرار زوجه به عدم بارداری و همچنین نیازی به ارائه گواهی عدم بارداری نیست. اما در عوض زوجه باید با معرفی نامه دادگاه به پزشکی قانونی ( فقط پزشکی قانونی و نه آزمایشگاه پزشکی و یا پزشکان دیگر) مراجعه نماید و پس از انجام آزمایشات و معاینات مربوطه، «گواهی سلامت بکارت» مبنی بر تایید دوشیزه و غیر مدخوله بودن را اخذ و به دادگاه ارائه نماید.

علاوه بر این اگر زوجه یائسه باشد، نیازی به اقرار وی به عدم بارداری و همچنین نیازی به ارائه گواهی عدم بارداری نیست.

نحوه طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور

اگر زم و یا مرد در خارج از ایران باشند باز هم می توانند توسط وکلای بازرگان طلاق توافقی خود را انجام دهند.

در ماده 34 آیین دادرسی مدنی آمده است که:

  • زوجین، مرد و یا زنی که در خارج از کشور ساکن استباید به سفارت و یا کنسولگری ایران در آن کشور مراجعه نمایند و به یکی از اقوام، دوستان و یا آشنایان خود در ایران وکالت مدنی بدهند تا شخص مذکور بتواند بر اساس همین وکالتنامه به وکیل دادگستری مراجعه نماید و به وی وکالت دهد.
  • متقاضیانمی‌توانند با حضور در کنسولگری و یا سفارت خانه ایران در آن کشور مستقیماً به وکیل دادگستری وکالت دهند.
  • چنانچه یکی از زوجین در خارج از کشور ساکن باشند و دیگری در ایران حضور داشته باشد،نفری که در خارج ساکن است می‌تواند به سفارتخانه و یا کنسولگری ایران در آن کشور مراجعه نماید و به طرفی که در ایران حضور دارد وکالت بدهد تا وی بتواند بر اساس همین وکالتنامه به وکیل دادگستری وکالت دهد.

رویه وکلای موسسه حقوقی بازرگان در وکالت ایرانیان ساکن خارج از کشور برای انجام طلاق توافقی :

۱- مشاوره و رایگان از طریق تماس با شماره‌های موجود در همین صفحه، یا ارتباط با وکلای ما از طریق Whats App و یا Telegram با شماره 09120213393 و یا با شماره ی 45518-021 تماس حاصل فرمایید.

۲- تنظیم وکالتنامه در کنسولگری و یا سفارتخانه ایران مطابق با متنی که ما در اختیار شما قرار میدهیم.

۳- مقدار و میزان مهریه در صورتی که بذل می شود و باقی مانده ی آن مطابق با چیزی که در این مطلب و شرایطی که گفته شد باید در متن ذکر شود

۴- در متن وکالتنامه‌ای که زوج تنظیم میکند باید الزاماً عبارت «قبول بذل» وجود داشته باشد.

۵- چنانچه در وکالتنامه عبارت: «اختیار اعتراض به رای، تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی و اسقاط حق تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی از رای» وجود نداشته باشد، زوجین باید برای اجرای صیغه طلاق و ثبت طلاق در دفتر طلاق تا زمان قطعی شدن رای منتظر بمانند. این زمان چیزی در حدود ۴۴ روز از زمان ابلاغ رای است.

۶- اگر زوجین می خواهد موسسه حقوقی بازرگان بجای آنها در دفتر طلاق حضور پیدا کند و ثبت طلاق را برای آنها انجام دهد باید اختیار انجام این کار دقیقا در وکالتنامه ذکر شود.

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی

مدارک مورد نیاز برای ثبت دادخواست طلاق توافقی، صدور گواهی عدم امکان سازش و در نهایت اجرای صیغه طلاق در دفتر طلاق به شرح زیر است:

۱- سند نکاحیه (عقد نامه)

نکته: اگر سند نکاحیه را بنا به هر علتی در اختیار ندارید، باید به دفترخانه‌ای که در آن عقد نکاح شما ثبت شده است مراجعه کنید و از سردفتر درخواست نمایید تا رونوشت تایید شده از عقد نامه تان را به شما تحویل دهد.

۲- شناسنامه و کارت ملی زوجین

۳- وکالتنامه وکیل در صورت طلاق توافقی با کمک وکیل

۴- گواهی عدم بارداری و یا گواهی پزشکی قانونی مبنی بر سلامت بکارت زوجه (حسب مورد).

۵- توافقنامه کتبی مبنی بر توافق در مورد:

 

  • میزان حقوق و تکالیف زوجین

 

  • حضانت و ملاقات فرزندان

 

  • شرایط پرداخت مهریه

 

  • مقدار بذل مهریه

 

  • نفقه دوران زوجیت و غیره

 

۶- نظریه کتبی واحد مشاوره خانواده

۷- ارائه گواهی عدم امکان سازش ظرف حداکثر ۳ ماه از تاریخ ابلاغ و یا از تاریخ قطعی شدن رای به دفتر رسمی ازدواج و طلاق

برای طلاق توافقی کدام دادگاه صالح است؟

مطابق با بند ۹ از ماده ۴ قانون حمایت خانواده مصوب 1391/11/1، رسیدگی به اکثر دعاوی خانوادگی از جمله طلاق توافقی در صلاحیت دادگاه خانواده است.

نکته ای که در اینجا آمده است این است که موضوع صلاحیت دادگاه خانواده در رسیدگی به دعاوی خانوادگی ، از نوع صلاحیت ذاتی است.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Open chat
1
سلام،
اگر سوالی دارید بفرمایید؟
گروه ثبت بازرگان حلال مسائل ثبت شرکت‌های شماست.
(در صورت عدم پاسخگویی می‌توانید با شماره تلفن همراه:09391131818 از طریق واتس‌اپ با کارشناس ارشد در تماس باشید).