تماس برای مشاوره رایگان 45518-021

خارج از ساعت کاری 09120213393

اینستاگرام

واتس اپ

 

مراحل ثبت اظهارنامه طرح صنعتی

خانه > اخذ مجوز  > مراحل ثبت اظهارنامه طرح صنعتی

مراحل ثبت اظهارنامه طرح صنعتی

مراحل ثبت اظهارنامه طرح صنعتی

مراحل ثبت اظهارنامه طرح صنعتی

مواردی که در این مطلب مورد بررسی قرار میگیرند شامل: مراحل ثبت اظهارنامه طرح صنعتی ، عنوان طرح صنعتی ، شرح و توصیف طرح صنعتی ، اشخاص مرتبط در ثبت طرح صنعتی ، نمونه خطاها در ثبت طرح صنعتی ، دریافت کننده ابلاغ طرح صنعتی ، ادعای حق تقدم ثبت طرح صنعتی

برای ثبت طرح صنعتی ابتدا وارد سایت iripo.ssaa.ir شوید

مقاله نحوه ثبت اظهارنامه طرح صنعتی را که در همین سایت قرار دارد مطالعه کنید. وسپس مراحل زیر را انجام دهید.

مراحل ثبت اظهارنامه طرح صنعتی

1- اطلاعات طرح صنعتی:

در این مرحله از فرم عنوان طرح مورد نظر خود راوارد کنید و  شکل ظاهری آن را توصیف نمایید.

این فرم شامل بخش های مختلفی از قبیل عنوان طرح ، شرح و توصیف ، آیا متقاضی خواهان تاخیر در انتشار آگهی است ، افشای طرح در نمایشگاه رسمی داخلی یا بین المللی ، سوء استفاده شخص ثالث از حق متقاضی یا مالک قبلی می باشد.

 • عنوان طرح صنعتی

 •  دراین قسمت، صرفاً میبایست به نام/عنوانِ عمومی که بین عموم مردم متداول است و باعث شناختن آن کالا می‌شود اشاره شود.

مانند( عنوان طرح صنعتی ):

 • صندلی
 • کاسه
 • شمعدان
 • فنجان
 • بُطری
 • جعبه بسته‌بندی دارو
 • جعبه بسته بندی کیک

بنابراین، از اشاره به نام تجاری انحصاری، امتیازات عملکردی، اندازه، شکل هندسی و جنس مواد سازندۀ کالا، جداً خودداری شود.

 • شرح و توصیف طرح صنعتی :

در قسمت « شرح و توصیف»، میبایست شکل ظاهری (بصری) کالا و اجزای قابل رؤیت آن، عمدتاً از لحاظ هندسی (خطوط و شکل سه بعدی) یا ترکیب خطوط و رنگ نوشته شوند. به ویژگی‌ها و مزایای کارکردی و فنی، مکانیسم عملکردی، اندازه‌ و جنس مواد مورد استفاده در ساخت کالا، نباید در تعریف (توصیف) طرح صنعتی اشاره شود.

• در پرونده‌هایی که در قالب مجموعه‌ای (سِت یا سرویس) از چند کالا با کاربرد مشابه درخواست می‌شوند؛ (مانند: مبلمانِ اتاق نشیمن، اتاق خواب، غذاخوری؛ سرویس ظروف غذاخوری، چای خوری، قهوه خوری و سرویس قاشق و چنگال) نام هر کدام از کالاهای مستقلِ موجود در مجموعه‌ها، می‌بایست حتماً در متن « شرح و توصیف » بیاید.

به عنوان نمونه در سرویس مبلمان: مبل یک نفره، کاناپه (سه نفره)، میز جلوی مبلی، میز غذاخوری، صندلی، دراور، تخت خواب و غیره.

در سرویس ظروف( عنوان طرح صنعتی ) : بشقاب، دیس، کاسه، پیاله، قوری، فنجان، لیوان، نمک‌پاش، سالادخوری، قاشق، کف‌گیر، و غیره.

• شکل کلی کالا (دوبعدی یا سه بعدی) همچنین شکل بصریِ هر کدام از بخش‌ها و اجزای آن، می‌توانند در ابتدا با بهره‌گیری از شکل‌ها و احجام بنیادین هندسی، به اختصار توصیف شوند.

(مانند:

 • مربع
 • مستطیل
 • مثلث
 • دایره
 • لوزی
 • بیضی
 • مکعب مربع
 • مکعب مستطیل
 • استوانه
 • هِرَم
 • مخروط
 • کُره

و سپس در ادامه سایر جزئیات طرح توصیف شوند. (از کل به جزء توصیف شود)

• در شرح و توصیف طرح، همواره از واژگان و عباراتی استفاده شود که با دقت بیشتری، طرح کالا را معرفی می‌کنند.

به عنوان نمونه، برای توصیف شکل‌های «مربع، مستطیل، لوزی، ذوزنقه» واژۀ «چهارگوش» استفاده نشود.

همچنین برای توصیف «چند ضلعی‌ها»، به واژۀ «چند ضلعی» اکتفا نشود و تعداد اضلاع نوشته شوند، مثلاً «پنج ضلعی»، «شش‌ضلعی»، «هفت ضلعی»، «هشت ضلعی» و غیره.

• تأکید می‌شود که در نوشتن شرح و توصیف، نام کالا، نام و آدرس اشخاص اظهارنامه، به دُرستی املای واژگان و عدم وجود اشتباهات تایپی توجه شود.

آیا متقاضی خواهان تاخیر در انتشار آگهی  طرح صنعتی است؟

چنانچه به دلایلی خواهان این هستید که ویژگی های طرح شما به اطلاع عموم نرسد  می توانید گزینه بلی را انتخاب نمایید ، در اینصورت می بایست نامه تقاضای تاخیر در انتشار آگهی را در قسمت ضمائم بارگذاری نماید ،لازم به ذکر است این تاخیر حد اکثر تا 6 ماه می باشد و پس از آن اداره مبادرت به صدور آگهی خواهد نمود.

افشای طرح صنعتی در نمایشگاه رسمی داخلی یا بین المللی

چنانچه طرح شما در نمایشگاه داخلی یا بین المللی برای عموم عرضه نموده اید این گزینه را بلی انتخاب نمایید و مدارک مربوط به شرکت در آن نمایشگاه را در قسمت ضمائم بارگذاری نمایید.

سوء استفاده از حق متقاضی یا مالک قبلی در ثبت طرح صنعتی

درصورتی که شخصی قبل از تقاضای ثبت طرح شما در اداره مربوطه از طرح شما سوء استفاده کرده و به عبارتی از آن کپی کرده و به فروش رسانده و بهره برداری مادی از آن نموده است این گزینه را انتخاب نمایید و مدارک دال بر این سوءاستفاده در قسمت ضمائم بارگذاری نمایید.

کد رهیگری به منزله دریافت حق تقدم(ثبت اظهارنامه طرح صنعتی ) نمی باشد و تنها به منظور پیگیری متقاضی جهت تکمیل مدارک در مراحل بعدی صادر می گردد.

مراحل ثبت اظهارنامه طرح صنعتی

اشخاص مرتبط در ثبت طرح صنعتی

جهت ورود اطلاعات اشخاص اظهارنامه باید روی ثبت شخص جدید کلیک نمایید.

پس از مشاهده فرم زیر با توجه به نوع حقوقی و تابعیت شخص مورد نظر ، یکی از موارد نمایش داده شده را انتخاب نمایید

عنوان طرح صنعتی

سپس کد شناسایی شخص مورد نظر را در قسمت مربوطه وارد نمایید و دکمه  دکمه بازخوانی اطلاعات کلیک نمایید.(کد شناسایی کدی است که در هنگام ثبت نام در سایت برای شما از طریق پیامک ارسال شده است.)پس از فراخوانی اطلاعات شخص می بایست سمت شخص در پرونده را مشخص نمایید

تذکر:

 در ابتدا کد شناسایی مالک را وارد نمایید و سمت مالک را انتخاب نمایید.سپس اشخاص دیگر را انتخاب نمایید .

– بعنوان مثال در صورتی که مالک وطراح  یک نفر می باشند و وکیل دادگستری ندارند ،  می بایست ابتدا مالک انتخاب شود و پس از وارد نمودن درصد مالکیت تیک دریافت کننده ابلاغ و طراح نیز فعال گردد.سپس بر روی دکمه   افزودن کلیک نمایید.

به همین ترتیب سایر اشخاص مرتبط با پرونده را در این بخش وارد نمایید .

نکته

اعلام شناسه ملی اشخاص حقوقی برای اشخاص حقوقی اجباریست ، در صورتیکه در زمان ثبت پیغام خطایی در این خصوص صادر شد، تنها مرجع رفع مشکل اداره کل ثبت شرکت ها می باشد(آدرس : تقاطع اتوبان مدرس و خیابان میرداماد)

نمونه خطاها در ثبت طرح صنعتی :

– شرکت منحل شده است.

– چنین شناسه ملی وجود ندارد.

– نام شرکت با شناسه ملی تطابق ندارد(در این پیغام  نام صحیح به شما نمایش داده می شود ، می توانید همان نام را کپی و در فیلد نام شرکت قرار دهید.اگر نام شرکت را تغییر داده اید برای تصحیح باید به اداره کل ثبت شرکتها مراجعه نمایید.)

نکته 2

اعلام کد ملی اشخاص حقیقی نیز اجباری است که از سازمان  ثبت احوال بصورت بر خط استعلام گرفته می شود.

موارد زیر از سازمان ثبت احوال استعلام بر خط گرفته می شود:

– نام

– نام خانوادگی

– نام پدر

– تاریخ تولد

* دقت داشته باشید که این موارد را باید عین موارد نوشته شده کارت ملی تایپ نمایید، سیستم بین ” یی” و ” ئی”  –  ” ا ” و ” آ ”  و مشابه اینها تفاوت قائل است به فاصله بین کلمات هم حساس است.

توجه : در صورتی که در قسمت “نام طراح در آگهی قید شود؟” گزینه “خیر” را انتخاب کنید، باید در قسمت ضمائم مدارک مربوط به “عدم قید نام طراح در آگهی” را پیوست کنید.

دریافت کننده ابلاغ طرح صنعتی :

تذکر 1

دریافت کننده ابلاغ صرفا یک شخص حقیقی می تواند باشد.

تذکر 2

امکان تایپ مشخصات دریافت کننده ابلاغ وجود ندارد چرا که دریافت کننده ابلاغ صرفا یکی از این اشخاص می باشد:

1-یکی از مالکین

2-یکی از نماینده قانونی ها (مراحل ثبت اظهارنامه طرح صنعتی)

تبصره دریافت کننده ابلاغ طرح صنعتی

صرفا زمانی می شود مشخصات دریافت کننده ابلاغ را تایپ نمود که در صفحه نماینده قانونی ، مشخصات یک دفتر حقوقی بعنوان نماینده قانونی نوشته شده باشد در این حالت صرفا باید نام صاحب امضا دفتر حقوقی بعنوان دریافت کننده ابلاغ وارد شود.

تذکر3 دریافت کننده ابلاغ طرح صنعتی

تمام مکاتبات اداره با شخص معرفی شده در این بخش (از طریق آدرس الکترونیکی و همچنین تلفن همراه) صورت می پذیرد لذا ورود صحیح این دو فیلد الزامی و اجباری می‌باشد.

کد رهیگری به منزله دریافت حق تقدم(ثبت اظهارنامه) نمی باشد و تنها به منظور پیگیری متقاضی جهت تکمیل مدارک در مراحل بعدی صادر می گردد.

ادعای حق تقدم ثبت طرح صنعتی :

همانطور که مستحضرید ، اگر دو طرح یکسان درخواست گردد ، درخواستی (اظهارنامه ای) که زود تر ثبت شده باشد منجر به ثبت طرح خواهد شد.حال طبق قوانین بین المللی برای کشور های عضو کنوانسیون پاریس ، ماده حق تقدم در نظر گرفته شده است ، یعنی اگر شخصی طرحی را به عنوان مثال 5 ماه پیش در ترکیه ثبت کرده باشد و امروز بخواهد در ایران ثبت کند ، نسبت به شخصی که دیروز ، امروز حتی تا 4ماه و 29 روز پیش در ایران درخواست ثبت (برای همان علامت) داده باشد ، اولویت دارد.

لذا این بخش صرفا برای اشخاصی کاربرد دارد که ، طرح خود را قبلا در کشورهای دیگری (غیر از ایران ) ثبت نموده اند و الان می خواهند از حق اولویت 6ماهه خود در ایران استفاده نمایند ، کاربرد دارد.

اگرطرح را در کشور دیگری ثبت ننموده اید ، در این فرم مطلبی تایپ ننمایید و گزینه ثبت موقت را برای ثبت اطلاعاتی تا کنون وارد نموده اید ، انتخاب نمایید .

تذکر ادعای حق تقدم ثبت طرح صنعتی

در صورت وارد نمودن اطلاعات مربوط به حق تقدم ، باید مستندات مربوط به حق تقدم را به زبان اصلی به همراه ترجمه رسمی دادگستری، در ضمائم الصاق نمایید.

با کلیک بر روی دکمه ثبت اطلاعات  فرم زیر را مشاهده می نمایید

دریافت کننده ابلاغ طرح صنعتی

درصورتیکه اظهارنامه درخواستی فاقد حق تقدم بود با کلیک روی دکمه  به مرحله بارگذاری ضمائم واد می شوید.

تذکر بسیار مهم

کد رهیگری به منزله دریافت حق تقدم(ثبت اظهارنامه) نمی باشد و تنها به منظور پیگیری متقاضی جهت تکمیل مدارک در مراحل بعدی صادر می گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید