تماس برای مشاوره رایگان 45518-021

خارج از ساعت کاری 09120213393

اینستاگرام

واتس اپ

 

کاهش سرمایه شرکت

خانه > ثبت تغییرات شرکت  > کاهش سرمایه شرکت

کاهش سرمایه شرکت

کاهش سرمایه شرکت

کاهش سرمایه شرکت

کاهش سرمایه شرکت

به جرات می توان گفت بهترین توضیحات در سطح اینترنت در رابطه با کاهش سرمایه و در نتیجه ثبت تغییرات شرکت را در این مقاله آورده ایم و با خواندن این مقاله شما براحتی می دانید در حوزه کاری خودتان برای کاهش سرمایه و اعمال تغییرات در آن چکاری باید انجام دهید.برای انجام ثبت تغییرات از نوع کاهش سرمایه ابتدا بایستی اطلاعاتی در زمینه کاهش سرمایه داشته باشید. پس با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

به فرآیند کاهش حقوق صاحبان سرمایه که به وسیله لغو سهام یا بازخرید سهام رخ می دهد کاهش سرمایه گفته می شود.

کاهش سرمایه در شرکت ها به دلایل متعددی رخ می دهد مانند: افزایش ارزش سهام شرکت و یا ایجاد ساختار سرمایه ای که موثرتر از قبلی باشد.

کاهش سرمایه

پس از کاهش سرمایه، از مقدار عددی سهام شرکت کاسته شده اما ارزش بازاری سرمایه شرکت کاهش پیدا نمی کند بلکه سرمایه در گردش  یا مقدار عددی سهام قابل معامله کاهش پیدا می کند.

در چه صورت کاهش سرمایه رخ می دهد؟ زمانی که بخواهند سود عملیاتی شرکت را کاهش داده و یا هنگامی که زیان مالی به شرکت وارد شده باشد و شرکت توانایی جبران آن را در آینده نداشته باشد.

در بعضی از کاهش سرمایه ها، در ازای لغو سهام به سهامدار پول نقد داده می شود. ولی در اکثر کاهش سرمایه ها تغییر جزئی در حقوق صاحبان سرمایه ایجاد می شود.

روند کاهش سرمایه در چند مرحله انجام می شود :

در ابتدا بایستی اطلاعیه ای برای افرادی که در این کاهش سرمایه دخیل هستند ارسال شود. در مرجله ی دوم باید حداقل 3 ماه پس از اعلام کاهش سرمایه، شرکت درخواست کاهش سرمایه را بدهد و نهایتا پرداختی سهامداران تا 3 ماه پس از درخواست کاهش سرمایه باید به آنها پرداخت شود.

کاهش و افزایش سرمایه شرکت :

هنگام آغاز یک فعالیت تجاری بایستی از ابتدای کار ، برای کسب و کار خود سرمایه ای به عنوان سرمایه اولیه اختصاص دهید. سرمایه بخشی از حقوق صاحبان سهام است که مطابق با قانون تجارت باید هنگام ثبت شرکت به عنوان ” سرمایه ” در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده باشد.

ما قبلا بحثی را در مفاله ی مربوط به ” افزایش سرمایه  ” شرح دادیم و گفتیم که، سرمایه شرکت می تواند هم به صورت نقدی و هم غیر نقدی باشد. در کشور ما واحدی که با آن سرمایه نقدی ارزیابی می شود ، همان پول رایج کشورمان یعنی ريال است. اگر شرکت از نوع شرکت سهامی خاص  باشد، واحد ارزش سرمایه آن شرکت ” سهام ” است و اگر شرکت با مسئولیت محدود باشد واحد ارزش سرمایه و مالکیت شرکت ” سهم الشرکه ” خواهد بود.

تعیین کردن میزان سرمایه اولیه و تصویب آن در زمان ثبت شرکت در صلاحیت مجمع عمومی موسس است.

واضح است که با توجه به شرایط ویژه اقتصادی ایران ، مدیران نمی توانند شرایط مالی و سود و زیان شرکت را در بازه زمانی بلند مدت پیش بینی کنند. بنابراین در مدت فعالیت شرکت ، متناسب با سود یا زیان شرکت به سرمایه شرکت افزوده و یا از آن کاسته می شود.

هرگونه تغییر در سرمایه شرکت اعم از افزایش سرمایه و کاهش سرمایه در دوره فعالیت در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده شرکت می باشد. در صورتی که مجمع عمومی فوق العاده بنا به دلایلی با حضور تمام سهامداران تشکیل نشود، بایستی در دو نوبت آگهی دعوت انجام شود.

در نوبت اول باید بیش از نیمی از سهامدارانِ دارای حق رای حضور داشته باشند و در نوبت دوم بیش از یک سوم سهامداران حاضر باشند تا بتوان گفت که جلسه به حد نصاب قانونی رسیده است و در نهایت تصمیمات این مجمع با اکثریت دو سوم آرای حاضر در جلسه رسمی و معتبر خواهد بود.

چه زمانی مدیران مجبور به کاهش سرمایه شرکت می شوند؟ این کاهش چگونه صورت می گیرد؟

عموما با توجه به فوانینی که وجود دارد و در قانون تحارت بیان شده است کاهش سرمایه در شرکت ها به دو صورت انجام می شود :

  • کاهش سرمایه اختیاری
  • کاهش سرمایه اجباری

کاهش سرمایه اختیاری : هرگاه مدیران شرکت بنا به دلایل اقتصادی و اجتماعی و یا با توجه به برنامه ریزی مالی نادرست ، رسیدن به اهداف شرکت را امری غیر محرز بدانند اقدام به کاهش سرمایه اختیاری می نمایند. این کاهش سرمایه به تصمیم مدیران بستگی داشته و هیچ اجبار قانونی برای آن در نظر گرفته نشده است. کاهش اختیاری سرمایه تنها از طریق کاهش مبلغ اسمی سهام امکانپذیر است.

مراحل کاهش اختیاری سرمایه :

هیئت مدیره موظف است ظرف 45 روز قبل از تشکیل مجمع عمومی فوق العاده ، پیشنهاد کاهش سرمایه را به بازرسان اعلام کنند تا بازرسان بررسی های لازم را انجام داده و با تصمیم هیات مدیره موافقت نمایند. لازم به ذکر است که پیشنهاد کاهش سرمایه اختیاری باید توجیه منطقی داشته باشد.

بعد از 45 روز مجمع عمومی فوق العاده تشکیل می شود، اگر سهامداران حاضر در جلسه رای به کاهش سرمایه دهند قبل از اقدام به کاهش سرمایه ، هیات مدیره باید ظرف مدت حداکثر یک ماه این تصمیم را در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار شرکت به چاپ رسانده تا تمامی سهامداران و طلبکاران شرکت از این تصمیم مطلع شوند و اگر شخصی اعتراض دارد فرصت داشته باشد که قبل از عملی شدن این تصمیم اعتراض خود را اعلام کند.

در کاهش اختیاری سرمایه باید توجه داشت کاهش مبلغ اسمی سهام برای هر سهامدار به طور مساوی انجام شود.

نکته قابل توجه در کاهش سرمایه این است که در شرکت سهامی خاص ، سرمایه از 1.000.000 ريال کمتر و در شرکت سهامی عام از 5.000.000 ريال کمتر نشود.

در صورتی که شرکت بدهی مالی داشته باشد، مدیران شرکت بایستی قبل از کاهش سرمایه به منظور استعلام از ممنوعیت قانونی اقدامات لازم را انجام دهند. به منظور گرفتن این استعلام کافی است به سامانه اداره ثبت شرکتها مراجعه نمایید.

در نهایت زمانی کاهش سرمایه عملی می شود که 2 ماه از تاریخ انتشار آخرین آگهی گذشته باشد که در این مدت مشخص شود که کسی اعتراضی نداشته یا اگر اعتراضی هم وجود داشته باشد حکم قطعی دادگاه آن را رد کرده باشد.

باید در نظر داشت کاهش اختیاری سرمایه سبب کاهش مسئولیت سهامداران در شرکت می شود.

کاهش اجباری سرمایه :

این نوع کاهش سرمایه به دو صورت انجام می شود. در قانون تجارت برای کاهش اجباری سرمایه برخلاف کاهش اختیاری سرمایه مفاد قانونی در نظر گرفته شده است.

هنگامی که شرکت بر اثر زیان وارده نیمی از سرمایه خود را از دست داده یا اگر افزایش سرمایه را ثبت نموده باشد اما سهامداران نتوانند سرمایه اعلام شده را تامین نمایند، در این هنگام شرکت کاهش اجباری سرمایه خواهد داشت.

مدیران موظفند در اسرع وقت مجمع عمومی فوق العاده تشکیل داده تا تصمیم بگیرند که رای به انحلال شرکت داده یا اعلام کاهش سرمایه نمایند. اما باید در نظر داشت کاهش سرمایه باید با رعایت مقررات ماده 6-5 لایحه اصلاحیه قانون تجارت باشد.

کاهش اجباری سرمایه نیز به وسیله کاهش مبلغ اسمی و هم کاهش تعداد سهام می تواند صورت بگیرد.

اگر هیات مدیره ماده 141 قانون تجارت را رعایت نکنند ، وظیفه بازرسان شرکت است که درخواست تشکیل مجمع و کاهش سرمایه دهند.

اگر هیچ یک از افراد هیات مدیره و بازرسان اقدامی برای تشکیل مجمع انجام نداده باشند، هر سهامدار می تواند به تنهایی درخواست انحلال شرکت را از دادگاه داشته باشد.

اگرچه کاهش سرمایه برای شرکت ها و مدیران آنها اتفاقی بسیار ناخوشایند محسوب می شود اما برنامه ریزی به موقع در زمینه کاهش سرمایه منجر به بهبود عملکرد شرکت خواهد شد و در دوره های بعد شرکت می تواند با افزایش سرمایه و سوددهی این کاهش را جبران نماید.

کاهش سرمایه شرکت

صورتجلسه کاهش سرمایه و خروج شریک از ثبت شرکت با مسئولیت محدود

( تضامنی ، نسبی )

 

نام شرکت………………………………………   شماره ثبت……………………   و شناسه ملی ………………………. سرمایه ثبت شده ……………………….   ریال در تاریخ ……………………………..  .ساعت ……………………….  مجمع عمومی فوق العاده شرکت با حضور کلیه شرکا / اکثریت شرکا در محل شرکت تشکیل و نسبت به کاهش سرمایه و خروج شریک اتخاذ تصمیم شد.

 

  نام شرکا                              میزان سهم الشرکه

1ـ خانم / آقای …………………………. دارای …………………………. ریال سهم الشرکه

2ـ خانم / آقای …………………………. دارای …………………………. ریال سهم الشرکه

3ـ خانم / آقای …………………………. دارای …………………………. ریال سهم الشرکه

4ـ خانم / آ