تماس برای مشاوره رایگان 45518-021

خارج از ساعت کاری 09120213393

اینستاگرام

واتس اپ

 

علایم غیر قابل ثبت

خانه > ثبت برند  > علایم غیر قابل ثبت

علایم غیر قابل ثبت

علایم غیر قابل ثبت

علایم غیر قابل ثبت

مواردی که در این مطلب مورد بررسی قرار می‌گیرد شامل : علایم غیر قابل ثبت ، تفاوت علایم جغرافیایی و علایم تجاری ، تفاوت علایم جغرافیایی و علایم جمعی ، چه علائمی قابل ثبت نیستند

ماده 02 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علایم تجاری :

علامت درموارد زیر قابل ثبت نیست :

• الف- نتواند کالاها یا خدمات یک مؤسسه را از کالاها و خدمات مؤسسه دیگر متمایز سازد .

• ب- خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد .

• ج- مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه درمورد مبدأ جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آنها گمراه کند .(علایم غیر قابل ثبت)

• د- عین یا تقلید نشان نظامی، پرچم، یا سایر نشانهای مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمانهای بین الدولی یا سازمانهایی که تحت کنوانسیونهای بی نالمللی تأسیس شده اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن که توسط مقام صلاحیتدار کشور مربوط یا سازمان ذی ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.

ه- عین یا به طرز گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه دیگری در ایران معروف است .

• و- عین یا شبیه آن قبلاً برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن که عرفاً میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجودداشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد .

• ز- عین علامتی باشد که قبلاً به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.

تفاوت علایم جغرافیایی و علایم تجاری

تفاوت علایم جغرافیایی و علایم تجاری ( علایم غیر قابل ثبت) :

• علایم جغرافیایی کالا یا محصولاتی را معرفی می کند که منشاء آن در قلمرو کشور عضو یا منطقه خاصی از آن است .

مثلاً : آبلیموی شیراز

• علایم تجاری کالا و خدمات یک موسسه یا تولید کننده را معرفی می کند . مثلاً : آبلیموی یک و یک

تفاوت علایم جغرافیایی و علایم جمعی :

• علایم جغرافیایی کالا یا محصولاتی را معرفی می کند که منشاء آن در قلمرو کشور عضو یا منطقه خاصی از آن است . در حالیکه علایم جمعی علایمی هستند که گروه خاصی را که در هر کجای کشور به تولید آن کالا یا خدمت می پردازند معرفی می کنند

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید