تماس برای مشاوره رایگان 45518-021

خارج از ساعت کاری 09120213393

اینستاگرام

واتس اپ

 

نگارش پروانه اختراع

خانه > ثبت اختراع  > نگارش پروانه اختراع

نگارش پروانه اختراع

نگارش پروانه اختراع

نگارش پروانه اختراع

مواردی که در این مطلب مورد بررسی قرار میگیرد شامل: نگارش پروانه اختراع ، ویرایش پروانه اختراع ، نگارش پروپوزال طرح اختراع ، نحوه نگارش اختراع

نگارش پروانه اختراع (نگارش پروپوزال طرح) از جمله مشکلاتی است که مبتکران با آن درگیر هستند. برای گروهی مشکل است توضیحاتی بنویسند مبنی بر اینکه دستگاه مورد نظر آنها چیست، از چه تشکیل شده و چطور می توان راه حل هایی برای مشکلات ثبت آن اختراع یافت. این مشکلات ذهن برخی مبتکران را به خود مشغول م یکنند. ازاین رو اغلب در این بخش، درخواست کننده ثبت اختراع به طور متوالی از ثبت پروانه اختراع های مشابه قبلی نقل قول می کند.

پس از این مرحله مبتکر باید نشان دهد که اثر ایجاد شده جدید است و با آثار خلق شده قبلی تفاوت دارد. توضیح جزء به جزء اثر به این معنی است که مثلاً برای ساخت یک دستگاه، ساخت جزء به جزء بخش های تشکیل دهنده آن باید شرح داده شوند. فرآیند الحاق این اجزا و ساخت دستگاه باید به طور کامل بیان شود و در نهایت فرآیندهایی نیز ذکر گردند که در ساخت آن به طور غیر مستقیم دخیل هستند.

ویرایش پروانه اختراع

در ادامه مثال هایی از استفاده کاربردهای اقتصادی اثر ارائه شود. قابل ذکر است که هر موردی که غفلت از آن در اجرای ثبت پروانه اختراع سبب ضرر و زیان افراد در استفاده از آن گردد، باید در فرآیند ثبت به طور کامل شرح داده شود و در خاتمه فهرستی از موارد توضیح داده شده زیر عنوان فهرست ترتیبی نگارش یابد. یکی از مهم ترین راه های نحوه نگارش پروانه اختراع، مشاهده پروانه است که می توان مانند فرمت آنها به USPTO اختراع های به ثبت رسیده در نگارش پروانه اختراع پرداخت.

پس از درخواست ثبت پروانه اختراع، رسید معتبری در اختیار فرد یا افراد درخواست کننده قرار می گیرد که تمامی حق و حقوق ثبت پروانه اختراع را در بر دارد. پس از نگارش پروانه اختراع و

درخواست به ثبت رساندن آن، در جلس های با حضور داوران علمی، نخبگان اقتصادی و حقوق دان های اقتصادی و علمی، ثبت پروانه اختراع مطرح می شود و ارزیابی م یگردد. پس از بررسی تمام جوانب و موافقت با ثبت پروانه اختراع، قرارداد حقوقی و اقتصادی بین ابداع کننده و مرکز ثبت پروانه اختراع منعقد می شود و شماره ثبت پروانه اختراع در مرکز بایگانی می گردد.

از این مرحله به بعد مدیران شرکت ها و موسسات تحقیقاتی مختلف با مبتکران وارد مذاکره می شوند و با سرمایه گذاری بر پروانه اختراع، راه استفاده آن را برای عموم فراهم می نمایند.

نگارش پروپوزال طرح اختراع

ابداع کننده می تواند پس از به ثبت رساندن اختراع آن را به شرکت های تولیدی و تجاری بفروشد.

تحت این شرایط، مبتکر در سود به دست آمده از پروانه اختراع توسط خریدار شریک نخواهد بود، بلکه فقط هزینه ای برای فروش ثبت پروانه اختراع دریافت می نماید، اما پروانه اختراع به نام خود او ثبت می شود. همچنین می تواند با موسسه یا شرکت تجاری که پروانه اختراع او را خریداری کرده است، مشارکت کند و از سود حاصل استفاده نماید که در این شرایط خود ابداع کننده نیز باید در مؤسسه معتبری است که به ثبت پروانه USPTO . سرمایه مشارکت داشته باشد اختراع ها اقدام می نماید و از آنها محافظت می کند. این مرکز اطلاعاتی، صحت و درستی اطلاعات را از طریق مراجع قانونی و اداری غیر وابسته در USPTO کنترل می نماید. تمامی اطلاعات و فایل ها در سایت شبکه از استانداردهای USPTO دسترس است. نکته قابل توجه این است که بین المللی برای به ثبت رساندن پروانه اختراع استفاده می نماید. اطلاعات
است.

بازبینی USPTO ذخیره شده، بخشی از اطلاعات توزیع شده توسط(ویرایش پروانه اختراع )

به طرق مختلف انجام می شود که می توان به اختصار به USPTO اطلاعات در صورت زیر بیان کرد (نگارش پروانه اختراع):

1. بازبینی شخصی اطلاعات توسط سرپرستان و مدیران؛

2. استفاده از چک لیست های کیفی، ترسیم آماری و سرشماری؛

3. بازبینی در آماده سازی اطلاعات؛

4. استفاده از کنترل های مدیریتی؛

5. هر روش دیگری که برای بالابردن صحت، قابلیت اعتماد و واقعی بودن اطلاعات به کار می رود.

نحوه نگارش اختراع

به عنوان یک مرکز معتبر ثبت پروانه اختراع در دنیا شناخته USPTO بنابراین شده است که مورد اعتماد پژوهشگران و مبتکران علوم مختلف است. مراکز ثبت پروانه اختراع در دیگر کشورها نیز وجود دارند که می توان به کشورهای انگلستان یا کانادا اشاره کرد. اما ثبت اختراع در این کشورها، استفاده از امتیازات حقوقی آن را فقط در همان کشور امکان پذیر می کند که این خود می تواند از دیدگاه حقوقی، USPTO موجب افشای اطلاعات در سایر کشورها شود، اما موسسه ای بین المللی است و می تواند تجاوز حقوق ثبت اختراع توسط دیگران را تحت پیگرد قانونی قرار دهد. در هر یک از کشورهای ذکر شده می توان ثبت اختراع را درخواست نمود، اما برای درخواست ثبت پروانه اختراع از کشور مورد نظر باید شرایط اقتصادی و علمی کشور را مد نظر قرار داد.

نگارش پروانه اختراع

در صورتی که بتوان پروانه اختراع را در کشورهای طراز اول اقتصادی دنیا ثبت کرد، ثبت پروانه اختراع ارزش بیشتری خواهد داشت. از طرفی ممکن است فرد یا افراد

درخواست کننده مایل باشند پروانه اختراع را در کشوری به ثبت برسانند که توانایی ثبت پروانه اختراع را دارد، ولی پروانه اختراع آنها در آن کشور برای ثبت پذیرفته نشود؛ زیرا ارزش اقتصادی آن با اوضاع اقتصادی کشور متناسب نیست.

ازاین رو باید در کشور دیگری درخواست ثبت اختراع نمود. بنابراین کشور ثبت کننده پروانه اختراع، گویای ارزش پروانه اختراع است. از این رو ثبت اختراعی که در کشور آمریکا انجام می شود با اختراعات ثبت شده در ژاپن متفاوت است. مبلغی که برای به ثبت رساندن پروانه اختراع مورد نیاز است نیز به ارزش اقتصادی کشور وابسته است؛ مثلاً برای ثبت پروانه اختراع در کشور آمریکا حدود چهل هزار دلار مورد نیاز است. اخیرا در ایران نیز می توان پروانه اختراع بین المللی به ثبت رساند.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید