تماس برای مشاوره رایگان 45518-021

خارج از ساعت کاری 09120213393

اینستاگرام

واتس اپ

 

پروانه ثبت اختراع

خانه > ثبت اختراع  > پروانه ثبت اختراع

پروانه ثبت اختراع

پروانه ثبت اختراع

پروانه ثبت اختراع

مواردی که در این مطلب مورد بررسی قرار میگیرد شامل: پروانه ثبت اختراع چیست ، پروانه ثبت اختراع ایران ، پروانه های ثبت اختراع

پروانه ثبت اختراع چیست

پروانه اختراع به منظور حمایت از مفاهیم، روش‌ها، ابزار یا فرآیندهایی که جدید، مفید یا غیر بدیهی باشند، به کار گرفته می‌شود.

در موافقت نامه: Related Aspects of Intellectional Property Agreemention Trade که در سال 1994 میلادی به منظور حمایت از حقوق Rights TRIPS و (WTO) مالکیت فکری در سطح بین المللی بین سازمان تجارت جهانی WIPO: World Intellectual Property ( سازمان جهانی مالکیت فکری منعقد گردید، مقرر شد تنها اختراعاتی قابلیت پروانه )Organization اختراع شدن دارند که

نخست: نوآور باشند

دوم: پتانسیل کاربرد صنعتی را دارا باشند.

فلزها، اکتشافات، روش های تشخیص و درمان یا اختراعاتی که با اصول کلی اخلاقی تضاد داشته باشند، قابل پروانه اختراع شدن نخواهند بود.

هدف از پروانه اختراع، پیشرفت نوآوری از طریق افشاسازی جزییات اختراع در سطح عمومی است و به این وسیله شخص مخترع یا مالک اختراع دارای حقوق انحصاری می گردد که طبق آن دیگران حق ساخت، استفاده، فروش، وارادت و صادرات مقوله مورد اختراع را نخواهند داشت.

حقوق مذکور در فاصله زمانی 17 تا 20 سال پس از ثبت پروانه اختراع دارای اعتبارند. پروانه های اختراع در فرآیندی پرهزینه و پر زمان به دست می آیند.

در این زمینه دو نظام رایج اند. در اروپا، ژاپن و به کار می رود.

بنابراین حق تقدم اختراع با شخصی First to File اقیانوسیه نظام است که زودتر به پرکردن تقاضانامه پروانه اختراع اقدام نموده است. در کاربرد دارد، یعنی امتیاز اختراع متعلق به First to Invent آمریکا نظام شخصی است که برای نخستین بار این اختراع را انجام داده است؛

حتی اگر شخص دیگری زودتر برای ثبت اقدام کرده باشد.

پروانه های ثبت اختراع

در این صورت باید در مدت یک سال از اولین اقدام برای فروش محصول، تقاضانامه های پروانه اختراع پر شوند، در غیر این صورت پروانه اختراع بی اعتبار خواهد شد.

ثبت اختراع (پروانه اختراع) امتیازی است که دولت یا موسسه خاص در یک کشور به مبتکرانی می دهد که به ایجاد ابداعاتی می پردازند که اهمیت اقتصادی داشته باشند.

مبتکر، این امتیاز را نسبت به دیگران می یابد که بدون اجازه وی، ساخت، استفاده یا فروش آن تا مدت زمان معلومی ممنوع می شود و در انحصار او باقی می ماند. تحت شرایط معینی مدت زمان ثبت اختراع می تواند تمدید شود. در صورتی که ابداع ایجاد شده از نظر اقتصادی بسیار حایز اهمیت باشد، ممکن است تا مدتها به صورت انحصاری درآید. پس از اهدای امتیاز پروانه اختراع و ثبت آن، ابداع ایجاد شده قابل خرید و فروش است و بر آن سرمایه گذاری می شود.

پروانه اختراع هر کشور حقوق داخلی آن کشور محسوب می گردد. مثلاً پروانه اختراع در کشور انگلستان، امتیازاتی برای مبتکر در داخل آن کشور دارد و از طرفی مانع ورود موارد مشابه آن از خارج به داخل کشور می شود. در بعضی کشورها پروانه اختراع جنبه بین المللی دارد. در این موارد خلق اثر از حقوق بین المللی بهره مند می شود و سایر کشورها را از دخل و تصرف در ابداع ایجاد شده منع می کند.

پروانه ثبت اختراع چیست

پروانه ثبت اختراع ایران

ثبت اختراع به طور کلی تولید یا فرآیند هایی را در بر می گیرد که شامل جنبه های تکنیکی یا عملکرد جدید باشند، به عنوان مثال آنچه در پروانه ثبت اختراع ایران مطرح است این است که:

ابداع ایجاد شده چگونه کار می‌کند؟

چه عملکردی دارد؟

چطور ساخته شده و چه چیزی را بنیان گذاشته است؟

اکثر پروانه اختراع ها نقش مهمی در پیشرفت تکنولوژی مربوط دارند.

امتیاز پروانه اختراع ها اغلب تا بیست سال انحصاری است و در اختیار فرد یا افراد ابداع کننده یا کمپانی مرتبط است.

پروانه های ثبت اختراع

تعریف پروانه اختراع دو موضوع را به روشنی بیان می کند:

یکی فایده پروانه اختراع ایران برای صاحب اختراع و دیگری فایده آن برای دیگران.

از یک سو با ثبت اختراع، راه استفاده غیر مجاز برای دیگران بسته می شود و صاحب اختراع می تواند با عقد قرارداد، اجازه استفاده (لیسانس) از اختراع خود را به دیگران واگذار کند و علاوه بر شهرت علمی، از منافع مادی اختراع نیز بهره ببرد.

از سوی دیگر، این حق فقط در ازای افشای تمام جزییات اختراع برای عموم، به صاحب آن داده می شود.

به این ترتیب، اسرار علمی و فنی حاصل از پژوهش، فقط در کتابخانه شخصی و بایگانی مغز افراد نمی ماند و نیاز نیست تمام گام هایی که برای رسیدن به هدفی برداشته شده اند، توسط دیگران دوباره تکرار شوند

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید