تماس برای مشاوره رایگان 45518-021

خارج از ساعت کاری 09120213393

اینستاگرام

واتس اپ

 

نقل و انتقال سهام

خانه > ثبت تغییرات شرکت  > نقل و انتقال سهام

نقل و انتقال سهام

نقل و انتقال سهام

نقل و انتقال سهام

نقل و انتقال سهام

هدف از این مقاله ارائه اطلاعات کامل در زمینه نقل و انتقال سهام شرکت و قوانین و مقررات آن برای ثبت شرکت سهامی خاص و ثبت شرکت سهامی عام می باشد. پیشتر در مقاله ” راهنمای ثبت تغییرات شرکت ” گفتیم که نقل و انتقال سهام یکی از تغییراتی است که هر شرکت ممکن است در طول فعالیت خود آن را تجربه کند. در این مقاله ما مطالبی را جهت ثبت تغییرات شرکت آورده ایم و این موضوع را مفصلا توضیح داده ایم.

در انتهای مقاله فرم درخواست نقل و انتقال سهام را برای دانلود قرار داده ایم. می توانید برای انجام ثبت تغییرات خود از نوع نقل و انتقال سهام ، این فرم را تکمیل نموده و برای کارهای ثبتی خود استفاده نمایید.

قبل از اینکه به تعریف نقل و انتقال سهام و قوانین و مقررات مربوط به آن بپردازیم لازم است تا تعریفی از سهم ، ورقه سهم و انواع سهام داشته باشیم.

تعریف سهم :

طبق ماده 24 لایحه اصلاحی قانون تجارت ، سهم قسمتی از سرمایه شرکت سهامی ( اعم از سهامی خاص و سهامی عام ) و حق و حقوق صاحبان آن است که تعیین کننده میزان تعهدات و منافع آنها نیز می باشد. لازم به ذکر است که دارنده سهام می تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد.

تعریف ورقه سهم :

به سند قابل معامله ای گفته می شود که نشان دهنده تعداد سهامی است که صاحب آن در شرکت سهامی دارد.

انواع سهام :

در شرکتهای سهامی 2 نوع کلی سهام وجود دارد ولی سهام های دیگری نیز مانند ” سهام ممتاز ” هستند که زیر مجموعه این دو نوع کلی ” سهام با نام ” و ” سهام بی نام ” هستند :

 • سهام بی نام : سهمی که در ورقه آن نسبت به مشخصات صاحب سهم هیچ گونه اشاره ای نشده و تنها ارزش آن قید شده است.

ویژگی های سهام بی نام :

 • تمام سهام شرکت سهامی خاص و سهامی عام می توانند فقط از نوع ” سهام با نام ” باشند. اما تمام سهام شرکت های سهامی نمی تواند از نوع ” سهام بی نام ” باشد زیرا اعضای هیات مدیره شرکت های سهامی ( اعم از سهامی خاص و ثبت شرکت با مسئولیت محدود ) مکلفند به تعداد مقرر در اساسنامه و یا به تعدادی که در مجمع عمومی فوق العاده شرکت تعیین می شود، دارای سهام وثیقه باشند که این سهام مطابق با ماده ۱۱۴ لایحه اصلاحی قانون تجارت، حتما باید با نام باشد و همانطور که از نام آن مشخص است چنین سهامی، وثیقه عملکرد مدیران شرکت محسوب می شود و برای جبران خسارت ناشی از تقصیرات احتمالی مدیران شرکت در نظر گرفته شده است. همچنین لازم به ذکر است که این نوع سهام غیر قابل انتقال بوده و تا زمانی که مفاصا حساب دوران تصدی مدیران در شرکت ارائه نشود، در صندوق شرکت به عنوان وثیقه و ضمانت باقی می ماند.
 • برخی از شرکت های سهامی عام، برای اینکه حقوق صاحبان سهام بیشتر مراعات شود نمی توانند هیچگونه سهام بی نامی داشته باشند. مانند: بانک ها، شرکت های بیمه، انبارهای عمومی و شرکت های هواپیمایی.
 • سهام با نام : سهمی که در ورقه آن علاوه بر ارزش اسمی ، مشخصات کامل صاحب سهم نیز قید شده باشد.

ویژگی های سهام با نام :

 • مطابق ماده ۴۰ لایحه اصلاحی قانون تجارت، نقل و انتقال سهام با نام ، بایستی در دفتر سهام شرکت ثبت شود و انتقال دهنده یا وکیل یا نماینده قانونی او باید انتقال را در دفتر انتقال سهام امضا نماید.
 • در مواردی که تمامی مبلغ اسمی ” سهام با نام ” پرداخت نشده باشد و شخص دارنده تصمیم به انتقال آن را داشته باشد، باید نشانی کامل انتقال گیرنده نیز در دفتر ثبت سهام شرکت قید شده و به امضای انتقال گیرنده یا وکیل یا نماینده قانونی وی برسد.
 • اگر نقل و انتقال ” سهام با نام ” با ماده لایحه اصلاحی قانون تجارت و اساسنامه شرکت منافات داشته باشد، از نظر شرکت و اشخاص ثالث فاقد اعتبار بوده و در نتیجه صاحب این نوع سهم از بعضی از مهمترین حقوق خود محروم گردیده و در چنین مواردی است که سهامداران شرکت و همچنین خود شرکت با چالش ها و مشکلات مهمی روبرو می شوند.
 • اگر در بین سهامداران شرکت ، اشخاص صغیر یا محجور وجود داشته باشد، برای اینکه حقوق آنها بهتر حفظ شود باید سهامشان حتما از نوع سهام با نام باشد.

لازم به ذکر است که در قانون تجارت هیج تعریفی از این دو نوع سهام وجود ندارد و تعاریف فوق صرفا در عرف تجاری استفاده می شود.

 • سهام ممتاز : سهام ممتاز علاوه بر اینکه در قانون تجارت ایران پذیرفته شده است، برخلاف دو نوع سهام با نام و بی نام دارای تعریف در مفاد این قانون نیز می باشد. سهام ممتاز سهامی است که با رعایت مقررات قانون تجارت، دارای مزایای خاص و ویژه ای باشد.

مزایای سهام ممتاز :

 • دریافت سود بیشتر مالکان سهام ممتاز نسبت به دارندگان سهام عادی
 • الویت دریافت سود دارندگان سهام ممتاز نسبت به دارندگان سهام عادی چه در شرایط عادی شرکت و همچنین در شرایط بحرانی شرکت مانند ورشکستگی و یا انحلال شرکت
 • امتیاز بیشتر دارندگان سهام ممتاز در زمان تقسیم دارایی های شرکت
 • در برخی موارد امتیاز حق رای دو برابر در مجامع فوق العاده و عادی برای تصمیمات مهم شرکت

ویژگی های سهام ممتاز :

 1. سهام ممتاز در دو حالت می تواند برای شرکت در نظر گرفته شود. حالت اول : هنگام تنظیم و تصویب اساسنامه شرکت توسط مجمع عمومی موسسین که در اساسنامه شرکت و همچنین در روزنامه رسمی ثبت شرکت و روزنامه کثیرالانتشار مربوط به آگهی های شرکت قابل مشاهده خواهد بود. حالت دوم : پس از ثبت شرکت ، در مجمع عمومی فوق العاده تصمیم گیری های لازم برای سهام ممتاز انجام می شود و تصویب می گردد که این موضوع در روزنامه رسمی ثبت تغییرات شرکت و روزنامه کثیرالانتشار مربوط به آگهی های شرکت قابل مشاهده باشد.
 2. امتیازات مربوط به سهام ممتاز و نحوه و تشریفات مربوط به استفاده از امتیازات مربوط به سهام ممتاز ، باید به صورت کاملا واضح قید شود.
 3. هر گونه تغییری در امتیازات وابسته به سهام ممتاز باید یا به تصویب مجمع عمومی فوق العاده شرکت برسد و یا باید به توافق افرادی برسد که 51 درصد سهام ممتاز داشته باشد.
 4. در شرکت های سهامی عامی که در بورس پذیرفته شده اند، معمولا سهام ممتاز وجود ندارد و اکثر سهام شرکت های سهامی عام پذیرفته شده در بورس، از نوع سهام با نام و عادی است.
 5. بنا به تبصره ۲ ماده ۲۴ لایحه اصلاحی قانون تجارت، فقط بخشی از سهام شرکت می تواند از نوع سهام ممتاز باشد. واضح است که اگر برای تمام سهام یک شرکت، امتیازات را به صورت یکسان در نظر بگیریم، چنین سهامی چون مزیت خاصی ندارد، اساسا به کار بردن کلمه ممتاز برای آن بی معنی خواهد بود.

با توجه به موارد ذکر شده در بالا، اختصاص سهام ممتاز به صاحب آن در اکثر موارد جنبه فردی دارد، با فوت شخص و یا انتقال آن، امتیازات مربوط به آن از بین می رود و اینگونه سهام به سهام عادی تبدیل می شوند که معمولا این موارد در اساسنامه شرکت یا در صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده ای که سهام ممتاز را تصویب می نماید ذکر می گردد.

نقل و انتقال سهام

شرایط الزامی اوراق سهام :

در ورقه سهام نکات زیر باید قید شود:

 • نام شرکت و شماره ثبت آن که از دفتر اداره ثبت شرکتها دریافت شده است.
 • مبلغ سرمایه ثبت شده و مقدار پرداخت شده آن
 • تعیین نوع سهم
 • مبلغ اسمی و مقدار پرداخت شد آن به حروف و به اعداد
 • تعداد سهامی که هر ورقه نشان دهنده آن است.

حال که متوجه مفهوم سهم و انواع آن در شرکتهای سهامی شدیم بهتر است بدانیم که نحوه  نقل و انتقال آن چگونه است

نقل و انتقال سهام :

حال ممکن است برایتان سوال پیش آید که اگر در شرکتهای سهامی سهامدار بخواهد تمام یا بخشی از سهام خود را به دیگری واگذار کند ، چه مراحلی را باید سپری کرده و قوانین نقل و انتقال سهام چیست؟

نقل و انتقال سهام