تماس برای مشاوره رایگان 45518-021

خارج از ساعت کاری 09120213393

اینستاگرام

واتس اپ

 

صدور کیف پول الکترونیک و شرایط آن

خانه > اخبار  > صدور کیف پول الکترونیک و شرایط آن

صدور کیف پول الکترونیک و شرایط آن

صدور کیف پول الکترونیک

صدور کیف پول الکترونیک و شرایط آن

مواردی که در این مطلب شرح داده می‌شود شامل : نحوه صدور کیف پول الکترونیک ، کیف پول الکترونیک چیست ، انواع کیف پول الکترونیکی ، هر شخص چند کیف پول الکترونیک می تواند داشته باد

با توجه به پیشرفت فناوری در زمینه ای مالی حتما تا کنون اسم کیف پول الکترونیکی را شنیده اید در این مطلب سعی داریم شما را با کیف پول الکترونیک(کیف پول الکترونیک چیست) و شرایط آن آشنا کنیم و در نهایت نحوه صدور کیف پول الکترونیک و شرایط آن را شرح دهیم.

کیف پول الکترونیک چیست

کیف پول همراه یک کیف پول مجازی است که اطلاعات کارت پرداخت را در یک دستگاه تلفن همراه ذخیره می کند.

کیف پول دیجیتال (یا کیف پول الکترونیکی) سیستمی مبتنی بر نرم افزار است که اطلاعات پرداخت و رمزهای عبور کاربران را برای روش های پرداخت و وب سایت های بی خطر ذخیره می کند. با استفاده از کیف پول دیجیتال ، کاربران می توانند به راحتی و به سرعت خریدهای خود را انجام دهند.

از کیف پول های دیجیتال می توان به همراه سیستم های پرداخت تلفن همراه استفاده کرد که به مشتریان امکان پرداخت هزینه خرید با تلفن های هوشمند خود را می دهد.

  • کیف پول های دیجیتال حساب های مالی هستند که به کاربران اجازه می دهد تا وجوه خود را ذخیره کنند ، معاملات انجام دهند و تاریخچه پرداخت را از طریق رایانه ردیابی کنند.
  • این نرم افزارها ممکن است در برنامه تلفن همراه بانک یا به عنوان یک سیستم پرداخت مانند PayPal  گنجانده شوند.
  • کیف پول های دیجیتال نیز رابط اصلی استفاده از ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین هستند.

کیف پول های دیجیتال با ذخیره سازی ایمن و فشرده تمام اطلاعات پرداختی مصرف کننده ، نیاز به حمل کیف پول فیزیکی را تا حد زیادی از بین می برد.

همچنین ، کیف پول های دیجیتال یک مزیت بالقوه برای شرکت هایی است که داده های مصرف کننده را جمع آوری می کنند . هرچه شرکت ها از عادت خرید مشتریان خود بیشتر بدانند ، به طور موثرتری می توانند برای آنها بازاریابی کنند. نکته منفی برای مصرف کنندگان می تواند از بین رفتن حریم خصوصی باشد.

کیف پول های دیجیتال به بسیاری از کشورهای در حال توسعه اجازه می دهد تا به طور کامل تری در سیستم مالی جهانی مشارکت کنند. کیف پول های دیجیتال به شرکت کنندگان این امکان را می دهد تا هزینه خدمات ارائه شده را بپذیرند و همچنین از دوستان و خانواده های سایر کشورها وجوه یا حواله دریافت کنند . کیف پول های دیجیتال به حساب بانکی با یک شرکت یا شعبه فیزیکی احتیاج ندارند ، و اغلب کسانی که در مناطق دور از شعب بانک هستند امکان استفاده بیشتری دارد.

انواع کیف پول الکترونیکی

انواع کیف پول الکترونیکی شامل:

  • کیف پول‌های بسته : کارت هدیه با مبلغ مشخص
  • کیف پول‌های نیمه بسته : اپلیکیشن هایی که اجازه دسترسی به حساب بانکی شما را دارند
  • کیف پول‌های باز : از این کیف پول‌ها می‌توان در تمام تراکنش‌ها استفاده کرد و همچنین می‌توان از دستگاه‌های خودپرداز پول دریافت کرد

 نحوه صدور کیف پول الکترونیک و شرایط آن

مؤسسات اعتباری می‌توانند«کیف الکترونیک پول» را بر اساس حساب صادر کنند و خدمات پرداخت را از طریق قرارداد با روسای « کیف الکترونیک پول» و انجام تراکنش‌های برون‌خط در شبکه پرداخت کشور، میسر سازند.

به استناد بند «الف» ماده «یک» تصویب نامه شماره 107837.ت 54251 مورخ 15 آبان ماه 1397 هیأت وزیران و بند «ب» ماده 10 قانون پولی و بانکی کشور و به منظور توسعه شبکه پرداخت و ساماندهی و پشتیبانی از خریدهای با مبالغ بسیار خرد (پرداخت ریز)، خدمات مربوط به کیف پول با تعاریف و شرایط مندرج در الزامات حاضر به رسمیت شناخته شده و صلاحیت متقاضی راهبری کیف الکترونیکی پول بر مبنای آن مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

هر شخص چند کیف پول الکترونیک می تواند داشته باشد

 

پاسخ به سوال اینکه هر شخص چند کیف پول الکترونیک می تواند داشته باشد بستگی به سطح آن دارد که در زیر سطح هر شخص را توضیح می دهیم

حداکثر تعداد کیف پول برای هر شخص در  سطح یک و در سطح دو را سه عدد اعلام کرده اند و برای شخص در سطح سه را یک عدد.

 

ابلاغ ضوابط صدور کیف الکترونیک پول به شبکه بانکی کشور از سوی بانک مرکزی، بررسی این ضوابط نشان می‌دهد که این بانک حداکثر تعداد کیف شخصی برای هر شخص حقیقی در سطح اول و دوم را مجموعا سه عدد و در سطح سوم را، یک عدد تعیین کرده است.

سطح اول صدور کیف پول الکترونیک

طبق آن متقاضی دریافت این کیف با انطباق اطلاعات هویتی و شماره تلفن همراه، شناسایی و احراز هویت می‌شود. سپس، حداکثر موجودی کیف شخصی و حداکثر مبلغ هر تراکنش آن فرد برابر با شاخص ریز پرداخت و کل گردش فصلی وی، پنج برابر شاخص مذکور است.

سطح دوم صدور کیف پول الکترونیک

متقاضی با انطباق اطلاعات هویتی، شماره کارت یا حساب و شماره تلفن همراه، شناسایی و احراز هویت می‌شود که حداکثر موجودی کیف شخصی وی معادل دو و نیم برابر شاخص ریز پرداخت و حداکثر مبلغ هر تراکنش آن برابر با شاخص ریز پرداخت است.

سطح سوم صدور کیف پول الکترونیک

متقاضیان سطح دو می‌توانند پس از یک سال فعالیت سالم و بدون هیچ رفتار مشکوک، عدم حضور در لیست سیاه بانک مرکزی و نهاد ناظر و نیز عدم منع قضایی و حقوقی از دریافت این خدمات، به سطح سوم منتقل شوند که در این سطح، حداکثر موجودی کیف شخصی این دسته از متقاضیان پانزده برابر شاخص ریز پرداخت و حداکثر مبلغ هر تراکنش برابر با شاخص ریز پرداخت است.

مؤسسه اعتباری موظف است از صحت و انطباق اطلاعات ارائه شده برای متقاضی کیف شخصی در سطوح اول و دوم اطمینان حاصل کنند و مانده موجودی حساب واسط، قابلیت نگاشت به مانده کیف‌ها را داشته و مجموع مبالغ موجود در کیف‌ها و مانده حساب واسط همواره یکسان باشد. در آخر بهتر است تا توضیح داده شود که شاخص ریز پرداخت معادل حداکثر سقف برداشت وجه نقد شتابی از دستگاه‌های خودپرداز است که توسط بانک مرکزی بروزرسانی می‌شود و راهبر کیف الکترونیک پول شخصی حقوقی است که مطابق با ضوابط و قرارداد منعقده با موسسه اعتباری و بانک مرکزی در حوزه خدمات صدور و پذیرندگی کیف الکترونیک پول فعالیت می‌کند.

قابل تأکید است که «کیف الکترونیک پول»   حلقه بسته، در این ضوابط قرار ندارد.

در پایان یادآور می‌شود که، «ضوابط فعالیت مؤسسات اعتباری و راهبران کیف الکترونیک پول در نظام پرداخت کشور»، پیرو بخشنامه شماره 435457‏.98 مورخ 15‏ اسفند ماه 1398 معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی، درخصوص «تدوین‌چارچوب‌ و ضوابط پرداخت‌های ریزمقدار (خُرد)»، به استناد «بند الف تصویب‌نامه شماره 107837‏.ت54251هـ مورخ 15 آبان ماه 1397 هیأت وزیران» و بند «3» از یکهزار و دویست و نود و نهمین صورتجلسه مورخ 4 شهریور ماه 1399 شورای پول و اعتبار ، به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید