تماس برای مشاوره رایگان 45518-021

خارج از ساعت کاری 09120213393

اینستاگرام

واتس اپ

 

نحوه صدور گواهی ثبت نرم افزار رایانه ای

خانه > ثبت اختراع  > نحوه صدور گواهی ثبت نرم افزار رایانه ای

نحوه صدور گواهی ثبت نرم افزار رایانه ای

نحوه صدور گواهی ثبت نرم افزار رایانه ای

نحوه صدور گواهی ثبت نرم افزار رایانه ای

مواردی که در این مطلب مورد بررسی قرار میگیرد شامل : نحوه صدور گواهی ثبت نرم افزار رایانه ای ، چگونگی صدور گواهی نرم افزار ،  گواهی نرم افزار ، پروانه نرم افزار ، جواز نرم افزار

دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرم‌های لازم را از طریق دبیرخانه در اختیار متقاضی قرار می‌دهد.

دو نسخه از نرم افزار همراه با فرم ها به دبیرخانه تحویل داده می شود.

به ازای هر نرم افزار مبلغ 100،000 ریال برای ثبت و 000،100 ریال برای تاییدیه فنی به حساب خزانه واریز می شود و رسید آن همراه با مدارک تحویل می گردد.

شورای بالا پیش از ارسال نرم افزار به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عدم مخالفت نرم افزار را با اخلاق اسلامی و عفت عمومی و سلامت شخصیت کودکان و نوجوانان استعلام می کند.

نحوه صدور گواهی ثبت نرم افزار رایانه ای

وزارت مذکور طی یک ماه باید به استعلام پاسخ دهد و در صورتی که نتواند دلایل پذیرش را در این مدت ارائه کند، حداکثر در مدت سه ماه دلایل عدم پذیرش را اعلام می کند.

در صورتی که نظر وزارت مثبت باشد، شورا پس از دریافت تاییدیه، حداکثر در مدت سه ماه، نسبت به بررسی فنی نرم افزار اقدام می کند و نظر خود را به وزارت یاد شده اعلام می‌نماید.

عدم اعلام نظر شورا در مهلت مقرر، به منزله تایید فنی است. وزارت مذکور حداکثر دو هفته پس از تایید فنی شورا، به ثبت نرم افزار و صدور گواهی ثبت نرم افزار رایانه ای به نام متقاضی اقدام می‌کند.

دارنده گواهینامه ثبت نرم افزار رایانه ای  می تواند با مراجعه به وزارت تقاضا کند حقوق مادی نرم‌افزار به شخص دیگری منتقل شود.

در این صورت وزارت موظف است مراتب نقل و انتقال را ثبت کند و در گواهینامه ثبت نرم افزار درج نماید. وزارت همچنین موظف است ثبت و تغییرات مالکیت حقوق مادی نرم افزار را در جایگاه اینترنتی که به همین منظور ایجاد شده است، درج کند.

چنانچه پدیدآورنده مدعی اختراع نرم افزار باشد، پس از طی مراحل مذکور، نرم افزار در کمیته حق اختراع بررسی می شود و موافقت یا مخالفت در فرم مذکور درج می‌گردد(چگونگی صدور گواهی نرم افزار).

قبول تقاضای اختراع

قبول تقاضای ثبت اختراع و نیز ثبت نرم افزار، مانع اعتراض و ادعای حق اختراع از ناحیه اشخاص دیگر نخواهد بود و افراد ذی حق می توانند به مراجع قضایی مربوط مراجعه نمایند. چنانچه متقاضی ثبت نرم افزار نسبت به تصمیم شورای عالی انفورماتیک یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعتراض داشته باشد، می تواند در شورای یادشده یا کمیته ای که توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تعیین می شود، تجدید نظر و رسیدگی مجدد تقاضا نماید.
برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، می توان به مفاد قانون مربوط به حمایت 1379/10/ از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای مصوب 10 مراجعه کرد.

برای درخواست گواهی نرم افزار با ما در موسسه بازرگان تماس بگیرید.

تماس با ما

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید