تماس برای مشاوره رایگان 45518-021

خارج از ساعت کاری 09120213393

اینستاگرام

واتس اپ

 

رفع ارور صفحه آبی ویندوز

خانه > آموزش  > رفع ارور صفحه آبی ویندوز

رفع ارور صفحه آبی ویندوز

رفع ارور صفحه آبی ویندوز

رفع ارور صفحه آبی ویندوز

مواردی که در این مطلب مورد بررسی قرار میگیرد شامل: رفع ارور صفحه آبی ویندوز ، نحوه رفع مشکل صفحه آبی با بروزرسانی ، آموزش حل ارور صفحه مرگ با دسترسی به دسکتاپ ، مراحل درست کردن خطای صفحه آبی بدون دسترسی به دسکتاپ

اگر رایانه شخصی شما دارای صفحه آبی است ، در این راهنما ، شما را در مراحل عیب یابی و رفع مشکل در ویندوز 10 راهنمایی خواهیم کرد.

در ویندوز 10 ، صفحه آبی رنگ مرگ (BSoD) – که به آن “صفحه آبی” ، “خطای توقف” یا “خرابی سیستم” نیز گفته می شود – در نهایت پس از یک خطای مهم اتفاق می افتد و سیستم قادر به پردازش و تعمیر نیست بطور خودکار.

حل مشکل خطای صفحه مرگ 

معمولاً هنگام استفاده از رایانه ، هنگام ارتقا به نسخه جدید Windows 10 ، هنگام راه اندازی یا به صورت تصادفی ، ممکن است صفحه آبی مشاهده کنید . ناامید کننده ترین قسمت این است که شما فقط صفحه ای با پس زمینه آبی و چهره ای غمگین و بدون اطلاعات کافی برای تعیین مشکل را مشاهده خواهید کرد.

این صفحه به شما یک پیام اشاره می دهد مانند “رایانه شخصی شما با مشکلی روبرو شد و باید دوباره راه اندازی شود. ما فقط اطلاعات خطا را جمع آوری می کنیم و سپس برای شما دوباره راه اندازی می کنیم.” یا کدهای خطای متوقف کردن عمومی (مانند VIDEO_TDR_TIMEOUT_DETECTED ، PAGE_FAULT_IN_NONPAGE_AREA …)

اگرچه خطاهای توقف پاسخ ساده ای ندارند زیرا بسیاری از عوامل می توانند نقش داشته باشند ، اما تقریباً همیشه مشکل در بروزرسانی کیفیت یا ویژگی برای ویندوز 10 ، درایور اشکال ، نرم افزار ناسازگار یا مشکل مربوط به سخت افزار است.

در این راهنمای ویندوز 10 ، ما مراحل و راه حل های ممکن برای رفع مشکل دستگاه شما را پس از خطای صفحه آبی به شما معرفی خواهیم کرد.

نحوه رفع

مشکلات صفحه آبی در هنگام بروزرسانی در ویندوز 10

نحوه رفع مشکلات صفحه آبی با دسترسی دسکتاپ در ویندوز 10

نحوه رفع مشکلات صفحه آبی بدون دسترسی دسکتاپ در ویندوز 10

نحوه رفع مشکل صفحه آبی با بروزرسانی در ویندوز 10

هنگامی که فرایند ارتقا به نسخه جدید ویندوز 10 (نحوه رفع مشکل صفحه آبی با بروزرسانی مانند به روزرسانی مه 2020 ) را شروع می کنید ، احتمال زیادی وجود دارد که با خطاهای صفحه آبی مواجه شوید ، که دلایل زیادی می تواند ایجاد کند.

به عنوان مثال ، یک برنامه قدیمی ، نرم افزار امنیتی شخص ثالث یا پرونده های نصب خراب.

به طور معمول ، هنگام بروز خطا در هنگام ارتقا ، تنظیمات بدون دلیل تغییراتی را ایجاد می کند که دستگاه شما را به نصب قبلی خود بازگرداند.

اگر هنگام فرآیند بروزرسانی دچار خطا می شوید ، ممکن است با حذف نصب برنامه های غیر ضروری ، پاک کردن بارگیری خراب ، قطع اتصال لوازم جانبی غیر ضروری یا نصب پاک ویندوز 10 ، این مشکل را برطرف کنید.

برنامه های مسدود کننده را حذف کنید برای حذف برنامه مسدود کردن که در هنگام نصب در Windows 10 نیازی به آن نیست ، از این مراحل استفاده کنید:

 • تنظیمات را باز کنید .
 • روی برنامه ها کلیک کنید .
 • روی برنامه ها و ویژگی ها کلیک کنید .
 • برنامه ای را که ممکن است مشکلی ایجاد کند انتخاب کنید و روی دکمه حذف نصب کلیک کنید.
ارور صفحه مرگ
 • دوباره روی دکمه حذف نصب کلیک کنید.
 • با دستورالعمل های روی صفحه ادامه دهید (در صورت وجود).

پس از اتمام مراحل ، ممکن است لازم باشد مراحل را برای حذف برنامه های اضافی تکرار کنید ، و سپس می توانید یک بار دیگر نسخه ارتقا دهید. پس از به روزرسانی ، می توانید دوباره برنامه ها را دوباره نصب کنید.

بارگیری مجدد پرونده های نصب برای رفع ارور صفحه آبی ویندوز

صفحه آبی مرگ نیز می تواند به دلیل خرابی پرونده نصب رخ دهد. در این صورت ، می توانید با استفاده از برنامه تنظیمات ، پرونده های قبلی را پاک کنید و به Windows Update اجازه می دهد بار دیگر بارگیری کند.

برای اینکه Windows Update (نحوه رفع مشکل صفحه آبی با بروزرسانی)بتواند پرونده های ارتقا Windows 10 را بارگیری کند ، از این مراحل استفاده کنید:

 • تنظیمات را باز کنید .
 • روی System کلیک کنید .
 • روی Storage کلیک کنید .
 • در بخش دیسک محلی ، روی مورد پرونده های موقت کلیک کنید .
نحوه رفع مشکل صفحه آبی با بروزرسانی

گزینه های از پیش انتخاب شده را پاک کنید.

گزینه موقت نصب پرونده های Windows را علامت بزنید .

حل خطای صفحه آبی

روی دکمه حذف پرونده ها کلیک کنید.

پس از اتمام مراحل ، سعی کنید با استفاده از Windows Update به جدیدترین نسخه ویندوز 10 ارتقا دهید.

اگر مشکل مشابه ادامه پیدا کند ، می توانید از برنامه دستیار به روزرسانی برای انجام یک ارتقا در محل استفاده کنید. اگر این برنامه کار نمی کند ، از Media Creation Tool برای ایجاد نسخه قابل بوت برای نصب نسخه جدید استفاده کنید.

مشکل ارتقا را تحلیل کنید

مایکروسافت همچنین SetupDiag را ارائه می دهد ، ابزاری که برای تشخیص و تعیین علت عدم موفقیت در بروزرسانی یا به روزرسانی در دسترس است و همچنین می توانید از آن برای عیب یابی خطاهای صفحه آبی استفاده کنید.

برای استفاده از SetupDiag پس از عدم بروزرسانی ویندوز 10 با صفحه آبی ، از این مراحل استفاده کنید:

 • صفحه بارگیری SetupDiag را باز کنید .
 • بر روی دکمه Download SetupDiag کلیک کنید.
 • برای ذخیره پرونده مقصدی را انتخاب کنید.

 • روی دکمه ذخیره کلیک کنید.
 • File Explorer را باز کنید .
 • به مکان بارگیری شده بروید.
 • روی “SetupDiag.exe” راست کلیک کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید.
 • مراحل درست کردن صفحه آبی

  روی فایل SetupDiagResults.log راست کلیک کرده و گزینه Open را انتخاب کنید.
  پس از اتمام مراحل ، پرونده ورود به سیستم با برنامه پیش فرض ویرایشگر متن باز می شود و نتایج را که ابزار قادر به شناسایی آن بود بر اساس قوانین شناخته شده مشخص شده توسط مایکروسافت نمایش می دهد.

  بسته به خطا ، سیاهههای مربوط به اطلاعات لازم برای تعیین اینکه چرا دستگاه شما در حین به روزرسانی آبی رنگ نمایش داده شده و مراحل حل مشکل ، جزئیات لازم را نشان می دهد.

  در صورت عدم ارائه توصیه ، پیوند موجود را دنبال کنید (در صورت وجود) ، یا از کد خطا یا هر اطلاعات موجود برای تحقیق در مورد آنلاین استفاده کنید. ( برای راهنمایی دقیق تر از این راهنما استفاده کنید)

  وسایل جانبی غیر ضروری را جدا کنید

  همچنین ممکن است در نتیجه یک مشکل مربوط به سخت افزار ، مشکل خرابی سیستم را ببینید. قبل از اقدام به نصب ویندوز 10 ، می توانید با قطع اتصال سایر لوازم جانبی غیر ضروری ، از جمله درایو های سخت خارجی ، چاپگرها ، مانیتورهای ثانویه ، تلفن ها و سایر دستگاه های USB یا Bluetooth ، احتمال خطاها را به حداقل برسانید.

  فرآیند ارتقا فقط به صفحه کلید ، ماوس ، مانیتور و اتصال به اینترنت نیاز دارد.

  پس از ارتقا ، می توانید وسایل جانبی را دوباره به کامپیوتر وصل کنید. در صورت بروز مجدد این مشکل ، این یک مشکل سازگاری است که ممکن است نیاز به بارگیری و نصب جدیدترین درایور دستگاه از وب سایت پشتیبانی تولید شما باشد.

  در صورتی که از به روزترین درایور استفاده می کنید و مشکل همچنان ادامه دارد ، این مسئله می تواند یک مشکل سازگاری با نسخه جدید ویندوز 10 باشد ، یا ممکن است سخت افزار دیگر کار نکند.

  همیشه می توانید از داشبورد سلامتی ویندوز 10 بازدید کنید تا در هنگام فرآیند بروزرسانی ، مشکلات شناخته شده ایجاد کننده مشکل را بررسی کنید.

  نصب ویندوز را درست و دقیق  انجام دهید

  به طور معمول ، بهترین راه برای جلوگیری از خطاهای Blue Screen of Death در هنگام ارتقا ، عدم انجام یک ارتقا در محل است. در عوض ، باید فکر کنید همه چیز را پاک کنید و از ابتدا با نصب تمیز ویندوز 10 شروع کنید.

  اگر قصد استفاده از گزینه install clean را دارید ، مطمئن شوید که کامپیوتر می تواند از طریق USB بوت شود.

  این بدان معنی است که شما ممکن است نیاز به تغییر دستور بوت در سیستم عامل ورودی / خروجی اساسی (BIOS) یا سیستم عامل رابط برنامه نویسی توسعه یافته متحد (UEFI) داشته باشید.

  فرآیند تغییر تنظیمات میان افزار به محض شروع دستگاه به یکی از کلیدهای عملکرد (F1 ، F2 ، F3 ، F10 یا F12، ESC) یا کلید Delete ضربه می زند.

  تنها نکته قابل توجه این است که این تنظیمات در هر تولید کننده ، و حتی در مدل رایانه ای متفاوت خواهد بود. بهتر است وب سایت پشتیبانی سازنده دستگاه خود را برای دستورالعمل های خاص بررسی کنید.

  در حالی که در رابط سیستم عامل مادربرد دستگاه هستید ، بخش “Boot” را پیدا کنید و دستور بوت را برای شروع از درایو قابل بوت USB پیکربندی کنید و تغییرات جدید را ذخیره کنید.

  آموزش حل ارور صفحه مرگ با دسترسی به دسکتاپ در ویندوز 10

  اگر پیام های Blue Screen of Death تصادفی را مشاهده می کنید و همچنان به دسکتاپ دسترسی دارید ، ممکن است این مشکل توسط یک درایور قدیمی ایجاد شود یا اینکه کامپیوتر به روزرسانی های اساسی را از دست ندهد. همچنین ، این می تواند با یک برنامه ، درایور یا به روزرسانی که اخیراً برای Windows 10 نصب شده مشکل باشد.(آموزش حل ارور صفحه مرگ با دسترسی به دسکتاپ)

  ویندوز 10 و درایورها را به روز کنید برای رفع ارور صفحه آبی ویندوز

  با اطمینان از جدیدترین به روزرسانی دستگاه برای ویندوز 10 و درایورها ، می توانید این مشکل را برطرف کنید.

  به روزرسانی های ویندوز 10 را نصب کنید (آموزش حل ارور صفحه مرگ با دسترسی به دسکتاپ)

  ویندوز 10 به روزرسانی ها را به طور خودکار بارگیری و نصب می کند ، اما گاهی اوقات ، ممکن است هنوز هم نیاز به بررسی دستی به روزرسانی داشته باشید.

  برای نصب آخرین به روزرسانی ها در ویندوز 10 ، از این مراحل استفاده کنید:

  • تنظیمات را باز کنید .
  • روی Update & Security کلیک کنید .
  • روی Windows Update کلیک کنید .
  • روی دکمه بررسی برای به روزرسانی کلیک کنید.
  دلیل آبی شده صفحه کامپیوتر

  گزینه Uninstall updates را کلیک کنید.

  آبی شدن صفحه ویندوز و ریستارت
  خطای صفحه آبی را با SFC تعمیر کنید
 • روی دکمه حذف نصب کلیک کنید.
 • پس از اتمام مراحل ، با رفع خطای Blue Screen of Death در رایانه ، به روزرسانی اشکال حذف خواهد شد.
 • همچنین می توانید از این مراحل برای جلوگیری از بارگیری و نصب مجدد همان به روزرسانی Windows Update استفاده کنید .
 • اگرچه مراحل فوق به شما کمک می کند تا با بروزرسانی های مشکل ساز کنار بیایید ، اکنون ویندوز 10 باید بتواند به صورت خودکار به روزرسانی های اشکال را شناسایی و حذف کند ، و حتی باید یک به روزرسانی مشابه را به مدت یک ماه مسدود کند تا زمانی که یک به روزرسانی جایگزین مشکل را برطرف کند.

  درایورهای دستگاه را حذف نصب کنید (آموزش حل ارور صفحه مرگ با دسترسی به دسکتاپ)

  اگر پس از نصب یک درایور خاص خطا ظاهر شد ، می توانید با این مراحل آن را برطرف کنید:

  • start را باز کنید .
  • مدیریت دستگاه را جستجو کرده و روی نتیجه برتر کلیک کنید تا کنسول باز شود.
  • دسته را با مشکل گسترش دهید.
  • روی دستگاه کلیک راست کرده و گزینه Uninstall device را انتخاب کنید.
  تعمیر صفحه آبی لپ تاپ
 • با کلیک بر روی OK را فشار دهید.
 • پس از اتمام مراحل ، دیگر نباید خطای بررسی اشکال در دستگاه را مشاهده کنید.
 • متناوباً ، ممکن است به جای حذف و نصب نسخه دیگر ، نسخه قبلی راننده را دوباره برگردانید(آموزش حل ارور صفحه مرگ با دسترسی به دسکتاپ)

  برای بازگرداندن درایور دستگاه در ویندوز 10 ، از این مراحل استفاده کنید:

  • شروع را باز کنید .
  • مدیریت دستگاه را جستجو کرده و روی نتیجه برتر کلیک کنید تا کنسول باز شود.
  • دسته را با مشکل گسترش دهید.
  • روی دستگاه کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.
  تعمیر خطای صفحه آبی
  • منبع: Windows Central روی تب Driver کلیک کنید.
  • روی دکمه Roll Back Driver (در صورت وجود) کلیک کنید.
  ارور صفحه آبی کامپیوتر
 • برای پاسخ به سوال گزینه ای را انتخاب کنید.
 • روی دکمه Yes کلیک کنید.
 • پس از اتمام مراحل ، درایور فعلی با نسخه قدیمی جایگزین می شود ، که ممکن است مشکل خرابی سیستم رایانه را برطرف کند.
 • برنامه های متناقض را حذف نصب کنید

  بعضی اوقات ، ممکن است در نهایت برنامه ای را نصب کنید که با نسخه Windows 10 شما سازگار نباشد و در نتیجه ، صفحه های آبی در زمان های تصادفی یا هر بار که می خواهید برنامه را راه اندازی کنید ، ممکن است به نمایش دربیایند.

  وقتی این اتفاق افتاد ، می توانید با بارگیری و نصب آخرین به روزرسانی برنامه از وب سایت پشتیبانی نرم افزار ، این مشکل را برطرف کنید. اگر به روزرسانی(نحوه رفع مشکل صفحه آبی با بروزرسانی) در دسترس نیست ، توصیه می شود برنامه را حذف کنید تا خطا کاهش یابد.

  وسایل جانبی غیر ضروری را جدا کنید

  گاهی اوقات ، پس از اتصال سخت افزار جدید (مانند کارت گرافیک یا دستگاه USB) ، ممکن است پیام Blue Screen of Death را مشاهده کنید.

  معمولاً ، وقتی این اتفاق می افتد ، یکی از این سه مورد است:

  سخت افزار با نسخه ویندوز 10 سازگار نیست

  سخت افزار خراب است

  به دلایلی عجیب ، سیستم در حال نصب درایور اشتباه است.

  اگر سخت افزار سازگار نیست ، برای تعیین راه حل با سازنده خود تماس بگیرید یا بررسی کنید مدل جدیدتر یا جایگزینی مناسب وجود دارد.

  سرانجام ، اگر سیستم در حال نصب نصب درایورهای اشتباه است ، از مراحل بالا برای حذف درایور استفاده کنید و جدیدترین درایور سازگار را از وب سایت پشتیبانی سازنده خود بارگیری و نصب کنید (و از دستورالعمل های آنها استفاده کنید).

  ابزارهای DISM و SFC را اجرا کنید برای رفع ارور صفحه آبی ویندوز

  در مواردی که ویندوز 10 با مشکل صفحه آبی مواجه است ، می توانید از File System Checker (SFC) همراه با ابزار Deployment Servicing and Management (DISM) در Command Prompt برای ترمیم پرونده های آسیب دیده سیستم استفاده کنید ، که ممکن است به شما در حل این مشکل کمک کند.(مراحل درست کردن خطای صفحه آبی بدون دسترسی به دسکتاپ)

  هنگام استفاده از این روش ، باید از آنها به ترتیب خاص استفاده کنید. ابتدا از DISM استفاده کنید و سپس ابزار SFC را اجرا کنید. برای راهنمایی دقیق تر ، می توانید از این راهنما استفاده کنید .

  فایل های تصویری را با DISM تعمیر کنید

  برای ترمیم تصویر محلی موجود با DISM ، از این مراحل استفاده کنید:

  start را باز کنید .(مراحل درست کردن خطای صفحه آبی بدون دسترسی به دسکتاپ)

  Command Prompt را جستجو کنید ، بر روی نتیجه بالا کلیک راست کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید.

  برای ترمیم تصویر ویندوز 10 دستور زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید :

  DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

  مشکل صفحه آبی کامپیوتر

  پس از اتمام مراحل ، DISM به سرورهای Windows Update متصل می شود تا فایلهای آسیب دیده در تصویر محلی برای ویندوز 10 را بارگیری و جایگزین کند ، و می توانید از ابزار SFC استفاده کنید.

  خطای صفحه آبی را با SFC تعمیر کنید

  برای استفاده از ابزار فرمان SFC برای تعمیر نصب ، از این مراحل استفاده کنید:

  start را باز کنید .

  Command Prompt را جستجو کنید ، بر روی نتیجه بالا کلیک راست کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید.

  دستور زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید :

  SFC /scannow

  درست کردن ویندوز صفحه آبی

  تکرار مراحل شماره 1 و 2 دو بار.

  بعد از وقفه سوم ، ویندوز 10 در محیط راه اندازی پیشرفته باز می شود و سپس می توانید با استفاده از یک مرحله بازیابی ، مراحل زیر را ادامه دهید.

  دسترسی راه اندازی پیشرفته از USB

  همچنین برای باز کردن راه اندازی پیشرفته برای دسترسی به بازیابی سیستم با استفاده از این مراحل می توانید از یک رسانه نصب ویندوز 10 استفاده کنید:

  کامپیوتر خود را با استفاده از یک رسانه نصب USB راه اندازی کنید .

  نکته : اگر دستگاه شما از USB شروع نمی شود ، باید مطمئن شوید که می تواند از طریق USB بوت شود ، تنظیمات BIOS سیستم را تغییر دهید. معمولاً با روشن کردن دستگاه و فشار دادن یکی از توابع ، Delete یا کلیدهای ESC می توانید به BIOS دسترسی پیدا کنید ، اما برای جزئیات بیشتر حتماً وب سایت پشتیبانی سازنده خود را بررسی کنید.

  روی دکمه Next کلیک کنید.(مراحل درست کردن خطای صفحه آبی بدون دسترسی به دسکتاپ)

  در گوشه پایین سمت چپ روی گزینه Repair your computer کلیک کنید .

  نحوه حل مشکل صفحه آبی

  پس از اتمام مراحل ، با دستورالعمل Restore Point در زیر ادامه دهید.

  برای رفع اشکال گزینه Restore Point را انتخاب کنید

  برای استفاده از Restore Point برای رفع خطای صفحه آبی ، از این مراحل استفاده کنید:

  گزینه Advanced Startup را کلیک کنید.

  توجه : اگر از طریق یک رسانه USB به Startup پیشرفته دسترسی پیدا می کنید ، در عوض گزینه عیب یابی را مشاهده خواهید کرد .
  گزینه عیب یابی را کلیک کنید.

  نحوه حل مشکل صفحه آبی ویندوز 10

  روی دکمه Advanced Options کلیک کنید.

  مشکل صفحه آبی

  گزینه System Restore را کلیک کنید.

  آموزش حل ارور صفحه مرگ دسکتاپ

  روی دکمه Next کلیک کنید.

  جدیدترین نقطه شناخته شده بازیابی را که فکر می کنید مشکل صفحه آبی را برطرف می کند ، انتخاب کنید.

  مراحل درست صفحه آبی بدون دسکتاپ

  با کلیک بر روی اسکن برای برنامه های آسیب دیده برای تعیین برنامه های که تحت تاثیر قرار خواهد پس از نقطه بازیابی ایجاد شد را فشار دهید.

  روی دکمه بستن کلیک کنید.

  روی دکمه Next کلیک کنید.

  روی دکمه Finish کلیک کنید.

  مراحل درست صفحه آبی بدون دسترسی دسکتاپ

  پس از اتمام مراحل ، بازگرداندن سیستم به روزرسانی ها ، درایورها ، برنامه ها و تغییرات پیکربندی شده پس از ایجاد نقطه بازیابی را بدون تأثیر بر پرونده های شما برای رفع خطا حذف می کند.

  BSoD را با حالت Safe Mode حل کنید

  همچنین برای حذف نصب به روزرسانی ها ، درایورها و خنثی سازی تغییرات سیستم که ممکن است باعث خطاهای صفحه آبی در ویندوز 10 شود ، می توانید رایانه خود را در حالت ایمن راه اندازی کنید.(مراحل درست کردن خطای صفحه آبی بدون دسترسی به دسکتاپ)

  مانند System Restore ، می توانید به محیط Advanced startup دسترسی پیدا کنید تا از طریق گزینه boot یا با استفاده از رسانه نصب ویندوز 10 گزینه Safe mode را انتخاب کنید. یکی از گزینه های زیر را انتخاب کرده و مراحل عیب یابی و رفع خرابی سیستم را ادامه دهید.

  دسترسی راه اندازی پیشرفته از بوت برای رفع ارور صفحه آبی ویندوز

  برای راه اندازی تنظیمات راه اندازی پیشرفته برای دسترسی به حالت ایمن ، از این مراحل استفاده کنید:

  رایانه شخصی خود را راه اندازی کنید.

  به محض اینکه آرم ویندوز بر روی صفحه شما ظاهر شد ، دکمه روشن / خاموش را فشار داده و نگه دارید تا دنباله راه اندازی قطع شود.

  تکرار مراحل شماره 1 و 2 دو بار.(مراحل درست کردن خطای صفحه آبی بدون دسترسی به دسکتاپ)

  پس از وقفه سوم ، ویندوز 10 در محیط راه اندازی پیشرفته باز می شود و سپس می توانید برای راه اندازی در حالت ایمن ، مراحل زیر را ادامه دهید(نحوه رفع مشکل صفحه آبی با بروزرسانی).

  بدون دیدگاه

  دیدگاه خود را بنویسید