09120250912 - 09120213393

تماس برای مشاوره رایگان - 09121157109

اینستاگرام

تلگرام

 

ثبت شرکت تعاونی

خانه > ثبت شرکت > ثبت شرکت تعاونی

ثبت شرکت تعاونی

ثبت شرکت تعاونی – ثبت شرکت تعاونی شامل چه مراحلی است؟

مقدمه : کلیه متقاضیان ثبت شرکت تعاونی می توانند با مراجعه به ثبت شرکت بازرگان کلیه امور ثبت شرکت تعاونی را با اخذ کلیه جواز های تعاونی مورد نیاز یا بدون اخذ جواز به راحتی و در کمترین زمان با انجام از ۰ تا ۱۰۰ روال کار، انجام دهند. حال به تعاریف، کلیات، مدارک و مراحل ثبت شرکت تعاونی توسط ثبت شرکت بازرگان اشاره می کنیم.

ثبت شرکت تعاونی

تعریف شرکت تعاونی

شرکت تعاونی مشارکتی است که عده‌ای از افرادی که هم‌ صنف یا تناسبی مشابه دارند مثلاً همسایه، دوست، خویشاوند یا همشهری هستند برای دستیابی به منافع ثبت شرکت تعاونی مشترک گردهم می‌آیند و در حقیقت بهم کمک می‌کنند و برای تهیه مسکن یا خرید مایحتاج یا کسب اعتبار و وام تعاونی درست می‌کنند، سرمایه معینی را درمیان می‌گذارند و دسته‌جمعی مشکل را حل می نمایند.

انواع شرکت های تعاونی برای فعالیت:

الف) شرکت تعاونی تولیدی :

شرکتی است که به منظور اشتغال در امور مربوط به کشاورزی ‚ دامداری ‚ دامپروری ‚ پرورش و صید ماهی ‚ شیلات صنعت ‚ معدن ‚ عمران شهری ‚ روستائی و عشایری و نظایر اینها فعالیت می نماید و یک واحد تولیدی را تشکیل می دهند .

ب) شرکت تعاونی توزیعی :

عبارتند از تعاونی هایی که نیاز مشاغل تولیدی و یامصرف کنندگان خود را در چارچوب مصالح عمومی و به منظورکاهش هزینه ها وقیمت ها تامین می نماید ودر امور مربوط به تهیه و توزیع کالا ‚ مسکن‚ خدمات و سایر نیازمندیهای اعضاء فعالیت می نماید .

آن دسته از شرکتهای تعاونی که فعالیت آنان تواماَ تولیدی و توزیعی باشد را شرکت تعاونی تولیدی و توزیعی می نامند.

انواع شرکت های تعاونی برای ثبت

الف) شرکت تعاونی عام :

شرکتی است که عضویت در آن برای همه آزاد می باشد ( تعداد اعضاء در این تعاونیها حداقل ۵۰۰ نفر و براساس نوع تعاونی که وزارت تعاون تعیین کرده مشخص می شود وبایستی سهام آن رابه عموم مردم عرضه نمایند .

ب) شرکت تعاونی خاص :

شرکتی است که عضویت درآن برای گروهی خاص مانند کارگران ، دانشجویان، کشاورزان، زنان، پزشکان، وکلای دادگستری، اعضاء هر صنف و مشاغل خاص و نظایر اینها با رعایت شرایط آزاد تعیین می شود و در نتیجه سهام آن فقط به افراد واجد شرایط واگذارمی شود .

تاسیس شرکت تعاونی

پیش نیاز های ثبت شرکت تعاونی

۱– تعداد متقاضیان باید حداقل ۷ نفر باشد و شرایط قانونی زیر را برای عضویت در شرکتهای تعاونی داشته باشند :
الف) تابعیت جمهوری اسلامی ایران

ب) نداشتن ممنوعیت قانونی و حجر

پ) خرید حداقل سهام در اساسنامه

ت) درخواست کتبی برای عضویت در تعاونی

ث) دادن تعهد برای رعایت مقررات تعاونی

ج) در شرکتهای تعاونی مشابه عضو نباشد

۲– هنگامی که تعداد متقاضیان به ۷ نفر یا بیشتر رسید ، دور هم جمع شده و جلسه تشکیل دهید, در جلسه از بین خودشان حداقل سه نفر را به عنوان هیئت موسس انتخاب کنند ، کار هیئت موسس انجام کارهای مربوط به ثبت شرکت تعاونی است.

مدارک ثبت شرکت تعاونی

الف– کپی شناسنامه، کارت ملی و مدارک تحصیلی موسسین

ب‌– گواهی پایان خدمت نظام وظیفه عمومی یا معافیت

ج‌– برگ عدم سوء پیشینه موسسین

مراحل ثبت شرکت تعاونی

مدارک لازم برای ثبت تعاونی:

۱- مجوز اداره کل تعاون یا اداره تعاون شهرستان ذیربط(تصویر موافقتنامه تشکیل) یک نسخه

۲- اساسنامه تصویب شده شرکت تعاونی در اولین مجمع عمومی عادی (۳ نسخه)

۳- آگهی دعوتنامه تشکیل اولین مجمع عمومی عادی فرم شماره ۳ (۳ نسخه)

۴- صورتجلسه اولین مجمع عمومی عادی دال بر تصویب اساسنامه و انتخابات اولین هیئت مدیره و بازرسی یا بازرسان فرم شماره ۴ (۳ نسخه)

۵-رسید پرداخت سرمایه شرکت طبق اساسنامه به صندوق تعاون (۳ نسخه)

۶- لیست اسامی و اعضاء حاضرین در اولین مجمع عمومی عادی فرم شماره ۵ در(۳ نسخه)

۷- لیست اسامی و مشخصات و نشانی کلیه اعضاء و سهامداران تعاونی فرم شماره ۷ در(۳نسخه)

۸- صورتجلسه اولین هیئت مدیره دال بر انتخاب رئیس ، نایب رئیس و منشی هیئت مدیره و تعیین مدیر عامل و تعیین صاحبان امضای مجاز (فرم شماره ۶)(۳ نسخه)

۹- لیست و مشخصات اعضای هیئت مدیره ، بازرسان و مدیرعامل وهمینطور اعضای علی البدل(فرم شماره ۴)به همراه تصویرشناسنامه وآخرین مدرک تحصیلی آنها

مراحل ثبت شرکت تعاونی:

پس از ارائه مدارک مربوط به موسسین شرکت تعاونی به ثبت شرکت بازرگان ، کلیه مراحل انجام شده و در نهایت پس از ۱ هفته موافقت نامه اداره تعاون اعلام می گردد. سپس پس از مطلع شدن متقاضیان، اقدامات کلی و پایانی ثبت شرکت تعاونی توسط ثبت شرکت بازرگان انجام می گیرد.

الف– شرکت تعاونی عامشرکتی است که عضویت در آن برای همه آزاد می‌باشد و موسسین یا شرکت باید برای تأمین قسمتی از سرمایه اولیه و یا افزایش سرمایه شرکت سهام آنرا به عموم عرضه نمایند.
ب– شرکت تعاونی خاصشرکتی است که عضویت در آن منحصراً برای گروهی خاص از قبیل : کارگران، کارمندان، کشاورزان، دانشجویان، ایثارگران، زنان، مشاغل خاص و نظایر اینها آزاد باشد، بدیهی است تعاونی موظف به پذیرش متقاضیان واجد شرایط بوده و از این نظر محدودیتی برای عضویت وجود ندارد.

ادامه مطلب

تعداد آراء شرکتهای تعاونی به شرح زیر تعیین می گردد:
1– شرکتهای تعاونی مصرف، مرزنشینان، آموزشگاهی، به ازاء هر ده عضو یک رأی.
2– شرکتهای تعاونی مسکن، اعتبار، چند منظوره ای، روستائی و عشایری، به ازاء هر پنج عضو یک رأی.
3– سایر تعاونی های خارج از بندهای (1 و 2) این تبصره به ازاء هر عضو یک رأی.

ادامه مطلب

مدارک لازم جهت ثبت شرکت تعاونی:

اساسنامه و سایر اوراق و صورتجلسات (که توسط اداره تعاون مهر شده است) و همچنین اساسنامه و صورتجلسات پرینت شده بارکد دار بعد از ثبت نام در سامانه جامع ثبت شر کتها + تقاضاي تعيين نام+پرینت تائیده نام ازسامانه جامع ثبت شرکتها

و…

ادامه مطلب

کلیه ی حقوق متعلق به ثبت بازرگان است

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید